Aktuality - strana 266

Na rozvoj a modernizaci sportovišť poskytne Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) obcím a sportovním spolkům 438 milionů korun. K těmto finančním prostředkům se přidá dalších 16 milionů, které nebyly v loňském roce spotřebovány. Peníze obdrží příjemci o půl roku dříve než v předchozích letech, prodlouží se také lhůta na jejich vyčerpání. Přerozdělování dotací pro letošní rok doprovázely přísnější a transparentnější podmínky. 
Vydáno: 08. 03. 2017
Zástupci školských asociací sdružení v Platformě Comenius na svém dnešním zasedání podpořili reformu financování regionálního školství ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou. Návrh bude ve středu 8. března 2017 projednávat Senát. Reforma počítá s tím, že systém financování podle počtu žáků nahradí nový systém, který bude garantovat financování skutečného rozsahu vzdělávání.
Vydáno: 08. 03. 2017
Jazykový rozvoj žáků-cizinců
Vydáno: 07. 03. 2017
Téma: "humor en la poesía"
Vydáno: 06. 03. 2017
Následující modelové situace vytvořené pomocí tabulkového kalkulátoru MS Office Excel slouží k praktickému využití a pomohou i pří výuce. Účelné a jednoduše přizpůsobitelné tabulky a grafy jsou nyní volně ke stažení  na našem eshopu.
Vydáno: 06. 03. 2017
Příležitost seznámit se s novými metodami výuky holocaustu měli učitelé dějepisu a společenských věd SOŠ, SOU, gymnázií, 2. stupně základních škol, výchovní poradci a vedoucí pracovníci škol a školských zařízení, kteří se 28. února 2017 zúčastnili vzdělávacího programu pořádaného Národním institutem pro další vzdělávání v Pardubicích. 
Vydáno: 03. 03. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání  zpestřuje divákům televizní reklamní bloky dvěma novými spoty. Ty je možné aktuálně sledovat  na třech nejsledovanějších televizních stanicích České republiky. Začíná tím část dlouhodobé mediální kampaně  „Pomáháme pomáhat, učit a bádat“, která je tentokrát zaměřena na prezentaci vědy a vysokého školství, jenž patří mezi klíčové oblasti finanční podpory z operačního programu.
Vydáno: 02. 03. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání  zpestřuje divákům televizní reklamní bloky dvěma novými spoty. Ty je možné aktuálně sledovat  na třech nejsledovanějších televizních stanicích České republiky. Začíná tím část dlouhodobé mediální kampaně  „Pomáháme pomáhat, učit a bádat“, která je tentokrát zaměřena na prezentaci vědy a vysokého školství, jenž patří mezi klíčové oblasti finanční podpory z operačního programu.
Vydáno: 02. 03. 2017
Česká školní inspekce nabízí všem zájemcům o problematiku vzdělávání přehledy vybraných informací a zajímavostí ze zahraničních elektronických zdrojů. Zpracovávány jsou zejména vybrané informace z oblasti hodnocení kvality procesů ve vzdělávání (např. externí evaluace/autoevaluace), výsledků vzdělávání žáků (např. standardizované testování, vlastní hodnoticí nástroje školy či učitele apod.) nebo informace týkající se posuzování různých metod výuky. 
Vydáno: 02. 03. 2017
Poslanecká sněmovna poslala do třetího čtení kariérní řád. S jeho podobou se mohla pedagogická veřejnost seznámit v rámci kulatých stolů v Brně a v Benešově i na různých výjezdech ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové do regionů v ČR. Cílem kariérního řádu je kromě jiného i zabránit klesajícímu počtu učitelů v regionálním školství.
Vydáno: 01. 03. 2017
„Mě samotného nechtěli přijmout na běžnou základní školu a měl jsem skončit ve škole zvláštní, a to jen kvůli tomu, že si všude s sebou nosím vlastní židli,“ říká Patrik Procházka, který se v důsledku prodělaných poporodních komplikací pohybuje na vozíku. „Nikdy bych pak neabsolvoval studium na prestižní české škole Open Gate a poté za pomoci stipendií The Kellner Family Foundation a Bakala Foundation nestudoval v zahraničí, nikdy bych neprocestoval přes 500 000 km v různých zemích světa, nikdy bych nebyl součástí skupiny lidí, kteří pomáhají tvořit lepší Česko,“ vysvětluje tento aktivní mladý muž, který vystudoval psychologii na Lynn University na Floridě a v současné době se s plným nasazením věnuje přípravám svého projektu „Drž se svých snů bezpodmínečně – cesty za vítězstvím“.
Vydáno: 01. 03. 2017
Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje spotřebitele na výskyt potraviny nevhodné k lidské spotřebě v tržní síti: sáčkový čaj Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou, označení šarže: L 09111630 C, datum minimální trvanlivosti: 09 11 18, výrobce: MOKATE S.A., ul. Katowicka 265a, 43-450 Ustroň, Polsko.
Vydáno: 28. 02. 2017
Také v letošním roce vyhlašují Velvyslanectví SRN, Rakouské velvyslanectví, Goethe Institut v Praze a partneři Cenu pro učitele němčiny, jejímž hlavním cílem je motivovat vyučující německého jazyka a podpořit jeho výuku a popularizaci v českých školách. Zájemci z řad učitelů němčiny mohou přihlásit projekty svých tříd a škol do této prestižní soutěže nejpozději do 18. dubna 2017. 
Vydáno: 28. 02. 2017
Ve čtvrtek 23. února 2017 navštívili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys jednání Školské komise Předsednictva Svazu měst a obcí ČR. Na něm představili hlavní zjištění, závěry a doporučení obsažené v tematických zprávách a ve Výroční zprávě České školní inspekce za školní rok 2015/2016. 
Vydáno: 27. 02. 2017
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy schválilo dne 21. února 2017 rozdělení státních dotací v rámci programu Rozvoj materiálně technické základny mimoškolních aktivit.
Vydáno: 24. 02. 2017
Stanovisko MŠMT k aplikaci vyhlášky č. 282/2016 Sb.
Vydáno: 24. 02. 2017
V rámci projektu realizovaného na observatořích mezinárodní organizace ESO (Evropská jižní observatoř) v Chile se astronomům podařilo dosáhnout významného objevu. Ve slunečním systému Trappist-1 vzdáleném přibližně 40 světelných let od Země zaznamenali existenci sedmi planet, které svou velikostí a atmosférou připomínají naši planetu a nacházejí se všechny v tzv. obyvatelném pásmu. To znamená, že teplota na jejich povrchu je srovnatelná s planetami Země a Mars a umožňuje přežití buněčného života. Nejméně šest z těchto planet má pevný, skalnatý povrch a na třech z nich se podle dosavadních zjištění může nacházet voda.
Vydáno: 24. 02. 2017
Nabízíme zápis a zvukovou nahrávku z debaty na téma, zda domácí úkoly zlepšují vzdělávací výsledky žáků, nebo naopak přispívají k domácímu napětí mezi dětmi a rodiči a zvětšují rozdíly mezi žáky, které rodiny ve vzdělávání podporují a nepodporují. Diskutovalo se v polovině února v EDUpointu na pražském Staroměstském náměstí. Debaty se zúčastnili Daniel Hůle z Člověka v tísni, Alexis Katakalidis učitel jazyků na základní škole, Šárka Miková, psycholožka, Josef Zemek, učitel, Pavel Kraemer, učitel a ředitel Institutu pro inovativní vzdělávání a Marta Plecitá, matka žáka základní školy. Moderoval Tomáš Feřtek z EDUin. 
Vydáno: 24. 02. 2017
Příležitost seznámit se s novými způsoby výuky holocaustu budou mít učitelé dějepisu a společenských věd, výchovní poradci a vedoucí pracovníci škol a školských zařízení v úterý 28. února 2017 v Pardubicích. Jako přednášející se semináře zúčastní významní odborníci na otázku holocaustu.
Vydáno: 24. 02. 2017
Na jaře 2021 budou žáci gymnázií a lyceí poprvé skládat státní maturitu povinně ze tří předmětů, kromě českého jazyka a literatury také z cizího jazyka a matematiky. Pro úspěšný start povinné zkoušky z matematiky v rámci společné části připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy kroky ke zkvalitnění výuky matematiky a podpoře učitelů.
Vydáno: 23. 02. 2017