Aktuality - strana 168

V sobotu 5. října 2019 startuje 27. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos. Pátý říjnový den je zároveň od roku 1994 Světovým dnem učitelů. „Zlatý Ámos je o pár let starší, než Světový den učitelů. První ročníky jsme začínali vždy 1. října. Ale od roku 1994 jsme start nového ročníku záměrně přesunuli na Světový den učitelů. Takže Zlatý Ámos spojuje dva učitelské svátky, světový a český. K 28. březnu vyhlašujeme výsledky ankety,“ říká ředitel Zlatého Ámose Slávek Hrzal.
Vydáno: 07. 10. 2019
Více než polovina českých dětí se podle průzkumu na více než 150 školách s šikanou buď sama setkala nebo alespoň ví o někom, kdo šikanovaný byl.
Vydáno: 07. 10. 2019
Ve třídě fungují jako další autorita, starší bratr nebo pomocná ruka. Pomáhají nejen učitelům, ale hlavně dětem se speciálními potřebami.
Vydáno: 07. 10. 2019
Lenka Kabrhelová mluví s redaktorem Českého rozhlasu Václavem Štefanem.
Vydáno: 07. 10. 2019
Pokud budete mít v úterý 15. října cestu přes Náměstí Republiky, stavte se v Domě zahraniční spolupráce (Na Poříčí 4) a vyzkoušejte si jednoduché programování.
Vydáno: 06. 10. 2019
Světový den učitelů se koná každoročně 5. října, a to od roku 1994. V tento den si totiž připomínáme výročí přijetí doporučení ze společné konference Mezinárodní organizace práce při OSN (ILO) a UNESCO z roku 1966 k postavení učitelů, tzv. Chartu učitelů.
Vydáno: 05. 10. 2019
Vítek Škop vytváří angažovaný design, který učitelům i dětem otevírá nové možnosti. V novém školním roce děti mohou vyzkoušet učebnice FyzikAr 7, které kombinují digitální augmentovanou (rozšířenou) realitu s klasickou prací na papíru.
Vydáno: 04. 10. 2019
Mgr. Vojtěch Ripka, Ph.D., se v Ústavu pro studium totalitních režimů věnuje vzdělávací činnosti od roku 2008, naplno pak v čele oddělení vzdělávání od roku 2014. Předtím v neziskovém sektoru pracoval s mladými lidmi a veřejností a analyzoval školskou politiku. Vystudoval srovnávací politologii a srovnávací sociální politiku.
Vydáno: 04. 10. 2019
Publikujeme otevřený dopis, který již podepsalo více než 500 ředitelek samostatných mateřských škol a další se postupně přidávají.
Vydáno: 04. 10. 2019
Na 2400 vzdělávacích institucí z Evropy i ze zámoří se ve dnech 10.–12. října zúčastní kampaně #ErasmusDays, aby společně oslavily evropský vzdělávací program Erasmus+. Chybět nebude ani Česká republika, která s více než 120 naplánovanými akcemi patří mezi nejaktivnější země.
Vydáno: 04. 10. 2019
Jak bude vypadat vzdělávání v budoucnosti? Podle posledních trendů, by se děti měly učit spolupráci, řešení problémů a komunikaci. Nejen že na ně čekají zaměstnání, která současné generaci ještě ani nejsou známá, ale poslední odhady předpokládají, že se lidé budou muset učit průběžně celý život, aby se zvládli adaptovat na čím dál rychlejší proměny světa a technologií.
Vydáno: 03. 10. 2019
Šikana na školách někdy zůstává skrytá. Právě kvůli tomu před dvěma lety založili tři studenti z Brna projekt Nenech to být.
Vydáno: 03. 10. 2019
Konference British Council tento týden oslaví značný pokrok ve znalosti i výuce angličtiny v České republice od roku 1989. Jako součást oslav #STOLET Britského velvyslanectví v Praze se konference bude věnovat roli Velké Británie v rozvoji výuky angličtiny v letech 1990 – 2000 ve spolupráci s českými profesionály a představí i současnou praxi výuky.
Vydáno: 03. 10. 2019
Dovednosti lídra, kolegiální profesní podpora a tvorba akčního plánu vedení skupin takzvaného formativního hodnocení, které pracuje se zpětnou vazbou.
Vydáno: 03. 10. 2019
Program pro bližší seznámení s problematikou Ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, pro získání přehledu o konkrétním zařazení v RVP, o vhodných publikacích, učebnicích, a dostupných pomůckách k výuce, o příkladech dobré praxe.
Vydáno: 03. 10. 2019
Odstartoval druhý ročník ankety Ředitel roku. Jejím cílem je zviditelnit leckdy nedoceňovanou práci ředitelů a ředitelek základních i středních škol a vybrat z nich na základě nominací veřejnosti toho nejlepšího pro daný školní rok. Rodiče, žáci a studenti, zřizovatelé, učitelé nebo absolventi škol mohou svého oblíbeného ředitele školy nominovat vyplněním jednoduchého formuláře na webu www.tutor.cz/reditelroku. Nominace probíhají od 1.října do 15. prosince 2019. Odborná porota následně ze všech nominovaných vybere toho nejlepšího. Vyhlášení výsledků proběhne ve druhé polovině března 2020. Anketu pořádá vzdělávací společnost Tutor za podpory dalších partnerů.
Vydáno: 02. 10. 2019
K dnešnímu dni byla převedena agenda zajišťování závěrečné zkoušky v oborech s výučním listem z Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) na Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV). Stalo se tak na základě Opatření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z 26. června 2019.
Vydáno: 02. 10. 2019
Společnost Tutor jako první v Česku spouští od poloviny října online kurzy připravující naživo k přijímačkám. Již nyní se na českém trhu dají nalézt různé statické kurzy s přednahranými lekcemi, kde není možná živá interakce s lektorem a komunikace probíhá pouze jednostranně. Nové kurzy Tutoru budou oproti tomu probíhat v reálném čase a lektor v nich bude po celou dobu v přímém kontaktu se studenty. Jde tak o další příklad stoupajícího významu online výuky, která rok od roku celosvětově roste jak v oblasti profesního či jazykového vzdělávání, tak školství.
Vydáno: 02. 10. 2019
Ministr školství Robert Plaga (ANO) navrhne vládě zrušení plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky.
Vydáno: 02. 10. 2019
Pedagogická knihovna J. A. Komenského letos oslavuje 100. výročí svého založení. V rámci oslav výročí ve čtvrtek 3. října 2019 proběhne akce Knihovna, jak ji neznáte. Pedagogická knihovna zve své čtenáře, přátele, školy a širokou veřejnost na bohatý doprovodný program.