Vzkaz hejtmanům: Úřední bariéry pro patnáctileté se vám vymstí

Vydáno: 1 minuta čtení

Útěk vzdělaných, nízké příjmy, vzdělávací ghetta. Cut-off score není jediný problém krajského školství

V rámci aktuální debaty o bodové hranici u přijímaček na střední školy otiskl Respekt dopis náměstka pro školství Moravskoslezského kraje Stanislava Folwarczného. Ten je sympatický upřímnou snahou vysvětlit novinářům a veřejnosti, proč si krajští hejtmani víceméně bez rozdílu stranické příslušnosti myslí, že zhruba deset procent těch, kteří dnes studují (a neuspějí) na maturitních školách, mělo radši chodit na učňák. Ale také ukazuje, na jak mělkých základech tento názor stojí. Ve stejné době vyšel v odborném časopise Řízení školy článek analytičky Jany Strakové argumentující, proč není rozumné tlačit do učilišť ještě větší část populace, než tam dnes chodí, a jaké to může mít pro kraje následky. Srovnání těch dvou textů je rozhodně zajímavé.

Více v článku Tomáše Feřteka pro Respekt.

Zdroj: https://www.respekt.cz/politika/vzkaz-hejtmanum-uredni-bariery-pro-patnactilete-se-vam-vymsti