Výsledky studentských voleb - středoškoláci vybrali za prezidenta Jiřího Drahoše

Vydáno: 3 minuty čtení

V úterý 16. a středu 17. ledna proběhlo na středních školách po celé České republice II. kolo Studentských prezidentských voleb. Středoškoláci vybírali mezi dvěma kandidáty na prezidenta České republiky: Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem, kteří postoupili z prvního kola reálných voleb. Výsledky voleb v řádném termínu odeslalo 298 škol (145 gymnázií, 123 SOŠ a 30 SOU). Platný hlas odevzdalo celkem 38 557 studentů. Projekt pořádá Jeden svět na školách (JSNS), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Řízení školy onlineVýsledky II. kola

V druhém kole se 75,86 % hlasů jednoznačně zvítězil Jiří Drahoš. Miloš Zeman získal pouze 24,14 % hlasů. „Rozdíl v počtu získaných hlasů je obrovský,“ uvádí Karel Strachota, ředitel JSNS, a dodává: „Výsledky Studentských voleb by neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci. Lze je chápat i jako určitý vzkaz těm starším, generaci rodičů a prarodičů.“

Výsledky I. kola

V prvním kole Studentských voleb, které se konalo ve dnech 12. a 13. prosince 2017 - tedy měsíc před prvním kolem voleb reálných - vybírali studenti prezidenta z devíti kandidátů, kteří se ucházeli o post hlavy státu. Jiří Drahoš v něm získal největší podíl hlasů, a to 33,59 %,Miloš Zeman následoval s 19,95 % hlasů. Na třetím místě se umístil Marek Hilšer (13,23 %).Ostatní prezidentští kandidáti získali následující podíly hlasů: Pavel Fischer (9,57 %), Michal Horáček (9,26 %), Mirek Topolánek (6,25 %), Jiří Hynek (3,04 %), Petr Hannig (2,72 %) Vratislav Kulhánek (2,39 %).

Graf: Srovnání výsledků obou kandidátů na prezidenta v jednotlivých kolech SV

Řízení školy online

Pozn. ke grafu: v I. kole studenti vybírali z původních devíti kandidátů na prezidenta (stejně jako v reálných volbách)

Organizace a průběh

Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují tříčlenné volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu. Výsledky zpracovává sociologická agentura Kantar Millward Brown. Podrobné informace o projektu a výsledky všech předchozích Studentských voleb (v rozdělení po jednotlivých krajích), a to včetně výsledků I. a II. kola prezidentských, najdete zde.

Řízení školy onlineMateriály pro studenty a vyučující

Pořadatel připravil pro školy, které se do projektu zapojily, hlasovací lístky, informační plakáty, pokyny pro voliče i studentské komise a samolepky na volební urny. Součástí podkladových materiálů jsou i tematické audiovizuální lekce, které jsou spolu s vypracovanými výukovými lekcemi školám k dispozici na webovém portálu JSNS.CZVyučující tak mají možnost se studenty zhlédnout některý z dokumentárních filmů vztahujících se k volbám nebo zorganizovat společnou aktivitu věnující se tomuto tématu.

O projektu

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem. Procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi. Učí se rozpoznávat nástroje používané politiky k přesvědčování voličů při předvolebních kampaních, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách. Historicky první Studentské volby proběhly v roce 2010. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

Autor: Jeden svět na školách
Zdroj: Tisková zpráva Člověk v tísni, o. p. s.