Výsledky dvou půlročních debat o budoucnosti vzdělávání

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslechněte si, na čem se shodli zástupci Ministerstva školství a EDUin v debatě o výsledcích dvou půlročních debat o budoucnosti vzdělávání.

Nabízíme vám první ze série výstupů z půlroční debaty Česko mluví o vzdělávání a závěrečné konference, která se konala v pátek 14. června v DOXu. Jejím hlavním závěrem bylo, že není na místě dělat další reformy, nemá smysl věřit ve zdánlivě vše řešící systémová opatření a kontrolní mechanismy typu plošného testování. Naopak je třeba hledat způsoby, jak pomáhat konkrétním učitelům lépe učit a konkrétním ředitelům lépe řídit školy. Během konference padly první návrhy, jak to udělat.

Vystoupení Jiřího Nantla, prvního náměstka ministra školství, poslouchejte ZDE.

Vystoupení Hany Košťálové ze SKAV poslouchejte ZDE, její prezentaci najdete ZDE.

Vystoupení Petra Černikovského z MŠMT, shrnující výsledky veřejné konzultace, poslouchejte ZDE.

Vystoupení zástupců Zdeňka Slejšky a Tomáše Feřteka z EDUin, shrnující výsledky debaty Česko mluví o vzdělávání, poslouchejte ZDE, prezentaci najdete ZDE, na krátké shrnující video se podívejte ZDE.

Vystoupení Arnošta Veselého z Fakulty sociálních věd UK nazvané Jak zlepšit výuku v 80 000 třídách poslouchejte ZDE a ZDE, prezentaci najdete ZDE.

Kompletní videozáznam nabídneme v krátké době na www.eduin.cz

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Považuji za důležité, že v jednom se obě půlroční diskusní kampaně, jedna organizovaná ministerstvem a druhá neziskovou organizací EDUin, shodly. V tuto chvíli z nejrůznějších důvodů není vhodná chvíle na velká systémová opatření, reformy a zásadní změny. Naopak je třeba získat důvěru učitelů v to, že jim stát v jejich práci může pomoci, a je třeba hledat cesty, jak to udělat. Společná konference byla užitečná právě proto, že se při ní konkrétně diskutovalo, které kroky skutečně pomáhají školám a vedou ke zlepšení výuky pro každé dítě v každé škole.“