Vyhláška o školním stravování pomůže dětem, které mají speciální dietu

Vydáno: 2 minuty čtení

Ministerstvo školství připravilo vyhlášku, která vyřeší problémy dětí se speciálními dietními potřebami. Novela normy reaguje na stále častější požadavky rodičů, kteří pro své nemocné děti požadují speciální stravování.

Jedná se především o děti alergické na lepek, děti s diabetem I. typu, či děti v rekonvalescenci po hepatitidě. Tito žáci dosud nemohli čerpat dotaci na školní stravování a kvůli nemožnosti stravovat se ve školní jídelně byli částečně vyloučeni z kolektivu.

„Nová vyhláška školám umožní poskytovat dietní jídlo a zároveň navýšíme finanční prostředky tak, aby školní jídelny mohly dětem dietní stravu nabídnout,“ řekl ministr školství Marcel Chládek.

Pro zajištění dietní stravy ve školních jídelnách doposud chyběla úprava ve školské legislativě. Vyhláška o školním stravování striktně stanovovala výživové normy a finanční limity na nákup potravin, což neumožňovalo zavedení dietního režimu. Novela vyhlášky nabízí jídelnám, které k tomu mají materiální a personální předpoklady, možnost dietní režim zavést. Nejedná se však o povinnost, protože některá zařízení školního stravování na tuto službu nejsou připravena. Příprava dietní stravy se bude řídit příslušnou dietou na doporučení ošetřujícího lékaře.

Novela vyhlášky, která vstoupí v účinnost od 1. ledna 2015, byla konzultována s Ministerstvem zdravotnictví, Státním zdravotním ústavem, Českou školní inspekcí, s metodičkami školního stravování a dalšími odborníky na výživu.