Aktuality - strana 43

Audit vzdělávacího systému 2021. (1. část)
Vydáno: 21. 06. 2022
Tradiční konference Počáteční čtení – čtu a stávám se čtenářem – cesty propojení výzkumu a praxe (2022) navazuje na konference konané v letech 2014, 2016, 2018 a která se vzhledem ke covidovým opatřením neuskutečnila v plánovaném roce 2020.
Vydáno: 20. 06. 2022
Pro děti pozdně batolecího a raně předškolního věku jsou typické vzteky, jež jdou svou intenzitou až do amoku. Dítě křičí (řve), kope, bouchá, kouše, rozbíjí hračky, strká do lidí… Příčina malicherná. Co s tím a co poradit rodičům?
Vydáno: 20. 06. 2022
Metodický portál
Vydáno: 19. 06. 2022
Ministr školství Petr Gazdník podává demisi k 30. 6. 2022.
Vydáno: 19. 06. 2022
Expertní panel MŠMT pro revizi Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) zpracoval podněty, které vzešly z veřejného připomínkování Hlavních směrů revize. Dokument předal ve středu 15. června 2022 ministru školství, mládeže a tělovýchovy, Petru Gazdíkovi k dalšímu internímu zpracování. Dokument obsahuje zadání, vizi a hodnoty, kterými se tvůrci RVP ZV, tedy Národní pedagogický institut ČR, učitelé z praxe, didaktici z pedagogických fakult a experti z nestátních organizací, budou při své práci řídit. Revize po připomínkování navrhují se i nadále zaměřit na rozvoj klíčových kompetencí dětí, nabídnout jim modernizovaný vzdělávací obsah a nově pojatá průřezová témata. Zvýrazňují důležitost dvou gramotností, které jsou základem pro další učení – čtenářské (včetně pisatelské) a matematické. Navrhují také nově koncipovat uzlové body.
Vydáno: 16. 06. 2022
Téměř 10 tisíc dětí a dospívajících ve věku 10 až 17 let se účastnilo výzkumu Děti a kult krásy v online světě.
Vydáno: 16. 06. 2022
Bílé sáčky se prodávají v krabičkách ve tvaru puku s příchutí lesního ovoce nebo třeba pralinek.
Vydáno: 15. 06. 2022
Vhodné k vyvěšení jak do sborovny, tak na domácí ledničku.
Vydáno: 15. 06. 2022
Setkání s předními odborníky v oblasti dětské psychologie a práce s ohroženými dětmi se koná u příležitosti významného jubilea 100. výročí narození prof. Zdeňka Matějčka.
Vydáno: 14. 06. 2022
V důsledku restrikcí a omezení prezenční výuky v základních školách vznikla v posledních dvou letech významná poptávka po doučování zejména u sociálně znevýhodněných žáků, kteří z různých důvodů nemají potřebnou vzdělávací podporu v rodinném zázemí; s nástupem ukrajinských žáků do škol se nyní poptávka po doučování ještě zvyšuje o velké množství žáků s odlišným mateřským jazykem. A protože pracovní kapacity učitelů i pedagogických asistentů jsou limitované, výrazně se zvyšuje zájem škol o doučování zajišťované externisty, v našem konkrétním případě z řad studentů pedagogických fakult.
Vydáno: 13. 06. 2022
V rámci programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Národní plán doučování bylo na podzim 2021 doučeno 247 tisíc žáků na základních a středních školách, což představuje celkem 22 % všech žáků z cílové skupiny programu, kterou byli všichni žáci ZŠ, žáci nižších stupňů víceletých gymnázií a žáci posledních ročníků SŠ a konzervatoří. Data vyplývají z vyhodnocení programu, který byl spuštěn v polovině roku 2021 s cílem zmírnit negativní dopady výpadku prezenční výuky v důsledku pandemie covid-19. Od ledna 2022 do srpna 2023 MŠMT v programu doučování pokračuje z prostředků Národního plánu obnovy. Jedná se tak o největší podobný program přinejmenším v posledních 30 letech v historii samostatné ČR.
Vydáno: 13. 06. 2022
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání zveřejnilo analytickou zprávu o výsledcích společné části maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2022.
Vydáno: 12. 06. 2022
Červen 2022
Vydáno: 10. 06. 2022
Ukrajinština je od konce května 2022 30. jazykem, ve kterém jsou dostupné evropské služby Europassu, konkrétně profil, životopis, motivační dopis a e‑portfolio. Všechny služby jsou zdarma a najdete je na https://europa.eu/europass/uk. Každý si tu může založit profil a e-portfolio, vytvořit životopis nebo napsat motivační dopis.
Vydáno: 10. 06. 2022
Školy se začínajícími učiteli mohou nově využívat bezplatné materiály, které jsou určené pro začínající a uvádějící učitele a pro členy vedení škol. Kromě praktických tipů a doporučení jsou součástí materiálů také osobní zkušenosti pedagogů. Materiály vznikly v projektu Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (SYPO), který je realizován Národním pedagogickým institutem ČR (NPI ČR) a na jehož financování se podílí MŠMT a EU, ve spolupráci s MŠMT, Učitelskou platformou a Začni učit!
Vydáno: 10. 06. 2022
Katedra psychologie PedF UK zve do akreditovaného zájmového vzdělávacího programu Školní poradenské služby (var. A) Školní psychologie, var. B) Školní speciální pedagogika). Bude zahájen v říjnu 2022.
Vydáno: 09. 06. 2022
Českomoravský odborový svaz pracovníků školství po dalším bezvýchodném jednání s představiteli Vlády ČR o valorizaci k zachování kupní síly platů zaměstnanců ve veřejné sféře rozhodl, vyhlásit dnem 9. 6. 2022 neomezenou stávkovou pohotovost.
Vydáno: 09. 06. 2022
Blíží se prázdniny, školy na několik týdnů osiří – jejich weby však zůstávají aktivní a všem zájemcům plně k dispozici.
Vydáno: 09. 06. 2022
Expertní panel ministerstva školství by měl v polovině června zveřejnit dokument Hlavní směry revize RVP ZV poté, co jeho členové vypořádali skoro čtyři tisíce připomínek. Největší debata se při zveřejnění dokumentu vedla kolem zrušení povinné výuky druhého cizího jazyka. Jak ale upozorňuje analýza Auditu vzdělávacího systému, pouze škrtání učiva ke zvýšení kvality nestačí.