Aktuality - strana 42

Příjem žádostí: 10/2022 – 11/2022; dokončení projektů: nejpozději do 12/2025
Vydáno: 04. 07. 2022
Druhým rokem připravuje projekt Mravenčí chůva českou verzi dlouhodobé prázdninové aktivity nazvané Pročtené léto. Dětem, rodičům i učitelům či knihovníkům přiblíží každý prázdninový týden řadu tipů pro letní čtení k vybraným tématům.
Vydáno: 04. 07. 2022
Již druhým rokem jsme v situaci, která od ředitelů škol vyžaduje neustálou adaptaci na měnící se podmínky bez možnosti dostatečné přípravy na přicházející změny. Pandemii a s ní spojená omezení plynule vystřídala krize uprchlická. Obdobně jako v případě pandemie ani v případě této krize nevíme, jak se bude dále vyvíjet, což značně ztěžuje jakékoliv dlouhodobější plánování, které by přineslo větší předvídatelnost a kontrolu nad nastalou situací.
Vydáno: 01. 07. 2022
Wellbeing je termín, který se začíná objevovat ve slovníku vedoucích pracovníků, a tedy i ředitelů škol a školských zařízení. Co wellbeing představuje? A jak dosáhnout jeho naplnění u dovednostně, zkušenostně i věkově rozdílných pracovníků? Zapojením age managementu? Pojďme se na wellbeing podívat individuálně a zajistit si jeho prostřednictvím spokojené zaměstnance.
Vydáno: 01. 07. 2022
Diváci ho znají jako toho sympaťáka z ČT24, který se snaží lidem ukázat, že věda je všude kolem nás. Popularizuje vědu fakticky a vědecky správně, ale zároveň tak, aby ji diváci pochopili. Moderátor České televize Daniel Stach: o školních létech, Vědě ČT24 i geniální sestře.
Vydáno: 01. 07. 2022
Priority českého předsednictví v Radě EU představilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na Kulatém stolu. Ústředními tématy, která zazněla ve čtyřech panelech na kulatém stolu v Národní technické knihovně, jsou oblasti vysokoškolského vzdělávání, výzkumu, regionálního školství a mládeže. Kulatý stůl zahájil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík společně s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem a ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou.
Vydáno: 01. 07. 2022
Novela zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, zkráceně Lex Ukrajina II, úspěšně prošla legislativním procesem. Zákon dnes podepsal prezident republiky Miloš Zeman. Školám by měla novela zákona výrazně pomoci s integrací ukrajinských žáků v nadcházejícím školním roce 2022/2023.
Vydáno: 01. 07. 2022
Třetina mladistvých přitom kvůli vzhledu zažila online zesměšňování, ukázal výzkum
Vydáno: 30. 06. 2022
Tak pozor na to, jaké fotky dětí budete tvořit a především sdílet na internetu. Sharenting může být nebezpečný.
Vydáno: 30. 06. 2022
(školní psycholog, školní speciální pedagog)
Vydáno: 28. 06. 2022
- kapacity MŠ a ZŠ, přijaté děti, žáci a studenti na MŠ, ZŠ, SŠ, konzervatoře a VOŠ a ukrajinští zaměstnanci
Vydáno: 28. 06. 2022
Jak natrvalo získat psychology a speciální pedagogy do základních škol? Jak tomu pomůže OP JAK a šablony? To byly hlavní otázky na on-line setkáních MŠMT s řediteli základních škol ze všech krajů. K danému tématu v uplynulých třech týdnech MŠMT zorganizovalo 14 webinářů, který se zúčastnilo více než 1200 ředitelů škol, zástupců pedagogicko-psychologických poraden i krajských úřadů.
Info MŠMT z roku 2018/2019 stále platí
Vydáno: 27. 06. 2022
„Když si dítě vezme nikotinový sáček, dokáže z něj absorbovat mnohem větší množství látky než z klasické cigarety a navíc mu bude víc chutnat.
Vydáno: 27. 06. 2022
Přesně za tři měsíce budou v Česku volby do zastupitelstev obcí a měst. EDUin proto přináší jednoduchou příručku, která nabízí tipy a inspiraci pro kandidáty do komunálních voleb při tvorbě programu. Stručně shrnujeme, čemu by bylo dobré se v obci nebo městě věnovat, aby mělo kvalitní vzdělávání. Příručku si můžete přečíst ZDE.
Vydáno: 26. 06. 2022
Jules a Jim - Organizace s dlouholetou tradicí, zabývající se prevencí šikany otevírá dva zajímavé programy, které by neměly uniknout vaší pozornosti…
Vydáno: 23. 06. 2022
Zajímá vás kariérové poradenství? Věnujete se mu nebo se mu chcete věnovat v budoucnu? Jste výchovná poradkyně/poradce, školní psycholožka/ psycholog nebo studentka či student vysoké školy v Praze? Pak právě pro vás je program, který připravil tým projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání z Pražského inovačního institutu.
Vydáno: 22. 06. 2022
Ve čtvrtek 16. června 2022 si převzalo mezinárodní titul Ekoškola 29 školních Ekotýmů oceněných škol z celé České republiky. Ocenění školy získaly za dlouhodobou práci v mezinárodním programu Ekoškola, který pomáhá žákům a učitelům aktivně a samostatně zlepšovat životní prostředí ve svém okolí. Certifikát si mateřské, základní a střední školy převzaly na Staroměstské radnici v Brožíkově síni. Titul si žáci převzali z rukou Jaroslava Millera, náměstka člena vlády Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Tomáše Kažmierského, Ministerstvo životního prostředí, Odbor finančních a dobrovolných nástrojů, Víta Šimrala, člena Rady hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání, Elišky Tůmové ze Skautu Rožmitál, Petra Holého, koordinátora oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Magistrátu Hlavního města Prahy,Kláry Bělíčkové, představitelky hnutí Fridays for Future, Jana Smrčky vedoucího programu Ekoškola a Petra Daniše, ředitele Vzdělávacího centra TEREZA.
Vydáno: 22. 06. 2022
Střední článek MŠMT shrnuje nejdůležitější zásady hodnocení
Vydáno: 22. 06. 2022
Německý filosof Karl Jaspers popisoval mezní situace člověka tak, že jsou to situace a okamžiky, kdy selhávají veškeré stereotypy, vytvořené algoritmy a osvědčené postupy při řešení nastalých situacích.
Vydáno: 21. 06. 2022