Aktuality - strana 10

Akce je pro všechny, ať už pro školy, firmy, organizace, instituce, rodiny, jednotlivce nebo pro sportovní kluby. V minulých ročnících se zapojilo přes 20 000 lidí! Každý jeden účastník nám pomůže získat silnější hlas v boji proti domácímu násilí. Bubnováním symbolicky dáváme hlas týraným dětem.
Vydáno: 15. 11. 2023
Hovory z kabinetu s ředitelkou Marií Gottfriedovou
Vydáno: 14. 11. 2023
Vysílání READYCON přináší nejnovější poznatky o měnícím se pracovním trhu a trendech v jednotlivých odvětvích přímo do tříd středních škol po celé České republice.
Vydáno: 14. 11. 2023
11. listopadu si připomínáme Jana Opletala. Studenta, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace v roce 1939. Připomínka jeho památky následně odstartovala listopadové události roku 1989. Na jeho počest byly už po jedenácté uděleny Ceny Jana Opletala. Jde o národní studentské ocenění aktivních vysokoškoláků, nově od letošního ročníku také středoškoláků a mladých angažovaných osobností do 30 let. Ceny uděluje Studentská komora Rady vysokých škol společně se spolkem Díky, že můžem. Slavnostní předávání se uskutečnilo v Divadle Na zábradlí. Večerem provázel Bob Kartous. Celkem bylo nominováno 34 jednotlivců.
Vydáno: 13. 11. 2023
17. listopad je nejen svátkem svobody a demokracie, ale také studentstva. Samet na školách je vzdělávací projekt, který si klade za cíl reflektovat odkaz událostí roků 1939 a 1989 v kontextu aktuálního dění. Přináší tak do škol nejen aktivity zaměřené na výuku moderních dějin, ale také současná témata. Jako jsou občanská angažovanost, životní prostředí nebo nová média. Za projektem stojí spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum (Paměť národa). Tematické programy proběhnou letos na více než 90 školách po celé zemi. Obsahem těchto aktivit jsou také připravené programy od neziskových organizací, které se na projektu podílejí. Studenti pořádají své vlastní školní festivaly pro spolužáky, vyučující mohou využít jednotlivé aktivity ve výuce.
Vydáno: 13. 11. 2023
V současné době je legislativní proces v pokročilém stadiu schvalování. Novela školského zákona byla 26. října 2023 schválena poslanci v rámci „prvního čtení“. MŠMT prochází všechny došlé připomínky. Vše směruje k tomu, aby v tomto školním roce proběhlo přijímací řízení již za pomoci nového elektronického systému, který připravuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. Schválení legislativních změn se předpokládá v první polovině prosince 2023, účinnost je plánována na 1. ledna 2024.
Vydáno: 13. 11. 2023
Poslední dobou se v médiích opět objevují články o programu primární prevence, který po celou dobu své existence vzbuzuje značnou kontroverzi.
Vydáno: 13. 11. 2023
Rozhovor pro Radiožurnál se sociologem Danielem Prokopem ze společnosti PAQ Research
Vydáno: 10. 11. 2023
V letošním školním roce dochází k souběhu dvou legislativních úprav.
Vydáno: 10. 11. 2023
Pracovní sešit o 20 stranách, který dětem na 1. stupni ZŠ hravou formou vysvětlí nejen, co je to AI a proč ji lidé vytváří, ale také jak funguje strojové učení a co jsou data.
Vydáno: 10. 11. 2023
Manuál pro zřizovatele škol byl vytvořen společností EDUin jako součást projektu Lepší školy v obcích a městech
Vydáno: 09. 11. 2023
Rozhovor s organizátorem Jakubem Pánkem z Paměti národa
Vydáno: 09. 11. 2023
Uskuteční se na základě rozhodnutí Školských odborů 27. listopadu 2023.
Vydáno: 08. 11. 2023
živě streamovaná diskuse k tomuto tématu se uskuteční 29. 11. od 15 hodin.
Vydáno: 08. 11. 2023
Nenechte si ujít konferenci EDUinu pro zřizovatele JAK SE DĚLÁ LEPŠÍ ŠKOLA dnes 7. listopadu od 9 hodin za účasti ministra školství Mikuláše Beka a Martiny Běťákové.
Vydáno: 07. 11. 2023
Rozhovor s náměstkem ministra školství Jiřím Nantlem pro společnost EDUin.
Tisková zpráva společnosti EDUin
Vydáno: 07. 11. 2023
Česká školní inspekce vydala zprávu o stavu výuky a znalostí moderních dějin v základních a středních školách v České republice. Více než polovina žáků a studentů dosáhla pouze minimální nebo nedostačující úrovně. Jedním z doporučení ČŠI školám je využívat ve větší míře materiály a aktivity externích organizací; Post Bellum/Paměť národa jsou zde uvedeny na předním místě. Jednou z možností, kterou nabízí vzdělávání Paměti národa jak školám, tak rodičům a široké veřejnosti, je právě Divadlo Paměti národa, v jehož aktivitách se snoubí umělecké aktivity a novodobá historie.
Vydáno: 07. 11. 2023
Statečné a odvážné činy při záchraně života jsou každoročně odměňovány Cenami Michala Velíška. Mezi zaslanými nominacemi se i letos vyskytly příběhy, kdy v roli zachránců byly děti ve věku do 15 let. Za MŠMT je včera ocenila zástupkyně státního tajemníka Martina Běťáková.
Vydáno: 06. 11. 2023