Aktuality - strana 261

V prostorách Ruského střediska vědy a kultury v Praze 6 se ve dnech 10. a 11. dubna 2017 konalo Ústřední kolo konverzační soutěže v ruském jazyce. Své znalosti poměřilo 31 studentek a studentů středních škol, kteří uspěli v krajských kolech. Soutěž uspořádalo Talentcentrum Národního institutu pro další vzdělávání ve spolupráci s Českou asociací rusistů a s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze.
Vydáno: 20. 04. 2017
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Centrum) požádalo právní zastoupení o posouzení případu neoprávněného zveřejnění zadání didaktických testů prvního termínu jednotných přijímacích zkoušek pro čtyřleté obory vzdělání konaných dne 12. dubna 2017. Zveřejnění se dopustila iniciativa Maturitní data – odtajněno na svých webových stránkách dne 13. dubna 2017 po třetí hodině odpoledne. 
Vydáno: 19. 04. 2017
Platforma Comenius, která sdružuje zástupce všech úrovní českého školství a sociálních partnerů, dnes podpořila snahu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové periodicky navyšovat školský rozpočet v příštích třech letech.
Vydáno: 19. 04. 2017
Průvodce světem vzdělávání
Vydáno: 19. 04. 2017
CERMAT, organizace řízená ministerstvem školství, jež je odpovědná za přípravu jednotných přijímacích zkoušek a  státních maturit, uveřejnila na svých stránkách informaci o tom, že zadání z obou řádných termínů konání přijímaček zveřejní až 12. 5. Důvodem je údajně snaha zabránit zvýhodnění uchazečů v náhradním termínu, kteří by – na rozdíl od uchazečů v řádných termínech – věděli předem aspoň přibližně, co můžou čekat. Postup Cermatu ovšem znamená, že k utajovaným zadáním se dostanou pouze ti uchazeči, kteří si je dokážou obstarat: díky kontaktům svých rodičů na střed­ních školách nebo někde na internetu.
Vydáno: 18. 04. 2017
„Roky společného vzdělávání mi přinesly velkou sociální flexibilitu a nadhled, i když to byl často bolestný proces“, říká Petra Fridrichová, která vystudovala bez jakýchkoliv speciálních podpůrných opatření běžnou základní školu a gymnázium, přestože jí byla v raném dětství diagnostikována dětská mozková obrna (DMO). 
Vydáno: 18. 04. 2017
11.4. 2017 byla zahájena společná část maturitní zkoušky písemnými pracemi z českého jazyka a literatury. Zkouška byla zahájena podle jednotného zkušebního schématu ve 12:00 hodin. Zkoušky se konaly v 6 470 učebnách. Po jejich ukončení čekalo na školní maturitní komisaře skenování 6 470 digitalizačních dávek (sad záznamových archů z učeben).
Vydáno: 13. 04. 2017
Rozsáhlý průzkum společnosti Microsoft ukazuje, že máme pouhé dva roky na to, abychom české dívky nadchli pro vědu a technologie. Ve srovnání s jinými evropskými státy je zájem dívek v Česku o matematiku, fyziku, chemii, přírodovědu a informatiku od počátku nižší a mnohem rychleji opadá. Průzkum nazvaný „Proč evropské dívky nemají rády vědu a technologie?“ provedl Microsoft v jedenácti evropských zemí mezi 11 500 dívkami ve věku 11-18 let, z toho 500 z Česka. Průzkum hledá odpověď na otázku, proč se ženy věnují přírodovědným a technickým oborům1 v mnohem menší míře než muži. 
Vydáno: 12. 04. 2017
Zpět na 1, tudydál nebo Na Mamuta! jsou názvy tří z devatenácti projektů, se kterými se mladí lidé přihlásili do druhého ročníku soutěže hledající budoucí politiky. V ní by měli během jednoho měsíce prokázat schopnost reagovat a vést projekt i lídrovský potenciál. O jejich postupu v soutěži bude rozhodovat porota, která v průběhu čtyř kol vybere finální dvojici, jež se utká v duelu moderovaném Václavem Moravcem. O letošním vítězi pak rozhodne hlasování veřejnosti. Pořad vysílá ode dneška internetová televize Stream.cz.
Vydáno: 12. 04. 2017
Letošní, v pořadí druhý ročník vzdělávací konference BE IN KARLÍN, která proběhne 2. 6. 2017 v prostorách Karlínské obchodní akademie a VOŠE, představí současné trendy, metody a inovace v pedagogice. Inspirujeme se zážitkovou pedagogikou, metodami konstruktivismu a konektivismu. Tradiční formát konferencí je přežitý. Lázně BE IN KARLÍN budou prožitkové, praktické, inspirující i relaxační. Mottem konference je inspirace a relaxace. Cílem je ujasnit si lépe vizi učitele, studenta a rodiče ve škole 21. století. BE IN KARLÍN proběhne ve spolupráci s Magistrátem Hl. města Prahy, Konsorciem pro Karlín a VOŠE, EDUin, Ashoka a dalšími.
Vydáno: 12. 04. 2017
Persona Dolls jsou panenky s osobností. Mají stejně jako děti svoje jméno, rodinu, domov, svůj příběh. Panenky přicházejí do kolektivu dětí, sdílejí s nimi svůj životní příběh a vybízejí děti, aby s nimi sdílely ten svůj. Panenky fungují jako prostředníci mezi učitelkami a dětmi i mezi dětmi navzájem, pomáhají dětem mluvit o sobě a bránit se, když se jim někdo posmívá kvůli odlišnosti, chudobě nebo jinému mateřskému jazyku.
Vydáno: 12. 04. 2017
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy dnes na Smíchovské střední průmyslové škole zahájila první ročník jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Zkoušky se se konají celkem na 1087 středních školách v České republice.  Sjednocení přijímacího řízení má ověřit studijní předpoklady uchazečů o studium a dát ředitelům jednotné kritérium pro přijímání.
Vydáno: 12. 04. 2017
3. ročník soutěže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC), jejíž tuzemské finále se konalo 8. dubna v areálu Kampusu Dejvice, zná svého vítěze. Stal se jím tým Střední odborné školy Třineckých železáren, který v šestihodinovém vytrvalostním závodě dálkově ovládaných modelů aut s hybridním vodíkovým pohonem porazil devatenáct družstev středoškoláků z celé ČR.  
Vydáno: 12. 04. 2017
Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících a souvisejících zákonů, kterým se vytváří nový kariérní řád, je v současné době projednáván Poslaneckou sněmovnou jako sněmovní tisk č. 959.
Vydáno: 11. 04. 2017
V období květen – listopad 2016 provedl Nejvyšší kontrolní úřad (dále „NKÚ“) výše vymezenou kontrolní akci u tří kontrolovaných subjektů – Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání a České školní inspekce.
Vydáno: 11. 04. 2017
Vláda vzala na vědomí Soubor opatření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti školství a vzdělávání, který shrnuje cíle MŠMT v následujícím období a opatření k jejich naplnění.  
Vydáno: 11. 04. 2017
„Za základní předpoklad Zuzčiny inkluze považuji její vnímání sebe samé jako samozřejmé součásti světa dětí, v němž se pohybuje ,“ říká Jana Jarošová, matka dvou dcer, učitelka klavíru a speciální pedagožka, která svou dceru od malička vychovává jako plnohodnotného člena většinové společnosti.
Vydáno: 11. 04. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy začne s vědomím vlády České republiky vyjednávat s Evropskou komisí o podpoře dvou tzv. velkých projektů. Projekty budou financovány z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, jehož řídicím orgánem je právě MŠMT.
Vydáno: 11. 04. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypracovalo přehled o tom, jak věda napomáhá řešit výzvy související se stárnutím populace. „ Zpráva o vyhodnocení potenciálních možností účasti ČR v projektech mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji v kontextu stárnutí populace “ mapuje možnosti zapojení a finanční podpory mezinárodní spolupráce České republiky ve výzkumu a vývoji v oblastech zaměřených na zlepšení zdraví a životních podmínek pro seniory.
Vydáno: 11. 04. 2017
Dlouho očekávaný kariérní řád učitelů poslanci ve třetím čtení schválili. Pedagogové tak mají šanci dočkat se systému, který jim umožní perspektivu profesního rozvoje, zlepšení jejich finančních podmínek i postavení ve společnosti. Novela zákona o pedagogických pracovnících, která kariérní řád zavádí, nyní zamíří do Senátu. 
Vydáno: 10. 04. 2017