Řízení školy online
Aplikace pro řízení školy

30denní zkušební přístup ZDARMA

Registrace

Aktuality

V regionáním školství přibude přes 30 tisíc dětí a žáků

Kategorie: Ostatní Autor/autoři: MŠMT

V novém školním roce přibude více než 31 tisíc dětí a žáků. Nárůst se týká jak mateřských, tak základních a středních škol. To s sebou přináší nutnost zvýšení počtu učitelů i vychovatelů. Rozpočet pro rok 2016 bude proto potřebné navýšit v této oblasti o 1 a půl miliardy korun.

O třicet tisíc dětí a žáků více nastoupí ve školním roce 2015/16 do mateřských, základních a středních škol. Jedná se přitom o denní formu vzdělávání všech zřizovatelů. Tento předpoklad vychází z počtu narozených dětí a z předpokladu zvýšení kapacit mateřských škol.

„Jen do základních škol, což je povinná školní docházka, nastoupí v novém školním roce o téměř 25 tisíc žáků více. Dalších šest a půl tisíc jich nastoupí do mateřských a přes 650 do středních škol,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová a pokračovala: „V této souvislosti lze očekávat také větší počet žáků stravovaných ve školních jídelnách, nárůst žáků v základních uměleckých školách, bude potřeba navýšit počet tříd, oddělení školních družin, a tím pádem i počet učitelů a vychovatelů. Pouze na tuto oblast bude oblast školství potřebovat navýšit rozpočet pro příští rok minimálně o jeden a půl miliardy korun,“ dodala ministryně Valachová.

Větší finanční nároky v oblasti regionálního školství souvisí také s faktem, že se zastavil pokles žáků ve středních školách a konzervatořích, který v předchozích letech finančně vyrovnával naopak růst dětí a žáků v mateřských a základních školách. Nárůst počtu dětí v mateřských školách a zvyšování podílu dětí mladších tří let vychází jak ze strategie vlády v oblasti podpory mladých rodin s dětmi, tak ze strategie podpory zaměstnávání žen po mateřské dovolené. Navýšený rozpočet v uvedené oblasti pro příští rok by měl reflektovat také vládou schválený růst platů zaměstnanců ve veřejném sektoru. Posílení objemu financí pro pedagogické i nepedagogické pracovníky je nezbytné hlavně v souvislosti se skokovým nárůstem počtu dětí a žáků v mateřských, základních i středních školách.


Diskuse - Počet příspěvků: 0