Ukrajina na školách

Vydáno: 4 minuty čtení

Vzdělávací materiály k válce na Ukrajině

Stojíme za Ukrajinou. A pomáháme, jak nejlépe umíme. Na jednom místě sdružujeme vzdělávací aktivity a materiály, které poslouží učitelům a rodičům pro edukaci dětí ohledně války na Ukrajině. Děti a mládež patří mezi nejzranitelnější členy naší společnosti. Nebojme se však s nimi citlivá témata otvírat, debatovat a objasňovat.

Přehled na webových stránkách Sametu na školách jsme vytvořili jako rozcestník tak, aby z něj učitelé a rodiče mohli kdykoliv čerpat. Stojí za ním spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum (Paměť národa), děkujeme všem organizacím, které se přidaly!

Stránku průběžně aktualizujeme. Pokud se chcete do nabídky aktivit a vzdělávacích materiálů zapojit, vyplňte prosíme tento formulář.

K čemu slouží tento rozcestník

Otevřená komunikace o tématu války na Ukrajině pomůže chápat souvislosti mezinárodního konfliktu včetně problematiky dezinformací nebo migrace. Záměrem také je vyvarovat se toho, aby žáci a studenti pod vlivem emocí a dezinformací hledali vinu za útok Ruska na Ukrajinu u svých spolužáků ruské nebo ukrajinské národnosti. Dostupné materiály zároveň zahrnují zdroje pro psychickou a emocionální podporu dětí a mladistvých.

Jak můžete materiály využít

Většina nabídky je dostupná online a zdarma. Jde o různé existující metodiky, zdroje či přehledy od jednotlivých organizací. Postupně budeme přidávat i aktivity, které si budete do hodin moct objednat živě (např. přednášky, debaty, workshopy).

Uvedené materiály lze využít také v rámci terénních, pobytových nebo ambulantních sociálních nebo zdravotních služeb, a to jak pro práci s dětmi, tak s dospělými nebo seniory.

Mezi desítkami vzdělávacích materiálů k ruské invazi na Ukrajinu i různými aktivitami např. naleznete:

HISTORICKÝ A POLITICKÝ KONTEXT

• Český rozhlas › Děti se ptají: Kdo je to vlastně Vladimir Putin a proč se s ním Zeman kamarádil?
  • Český rozhlas › Děti se ptají: Proč se máme zajímat o válku na Ukrajině?
  • CEDU › Lekce pro učitele o válce na Ukrajině
  • Člověk v tísni › Kurz Labyrint migrace
  • Občankáři › Ruské vojenské intervence

MEDIÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

• Nadace České spořitelny › Den pro školu
  • ČT edu › Válka na Ukrajině
  • Ruská propaganda: Oficiální ruská metodika, jak s dětmi mluvit o válce
  • Projekt Budoucnost › Online kurz o fake news
  • e-Bezpečí › Dezinformace spojené s válkou na Ukrajině
  • Tajný učitel › Ruský útok na Ukrajinu z pohledu čtyř médií
  • Český rozhlas › Děti se ptají: Kde hledat informace o válce?
  • ČT edu › Techniky ruské propagandy
  • GUG.cz, Grow with Google, Revolugy › DIGIDAY #9 – Jak na internet bezpečně (nejen) v této době

PSYCHICKÁ PODPORA

• NPI ČR › Metodické materiály Národního pedagogického institutu České republiky
  • Český rozhlas › Děti se ptají: Jak se máme chovat ke svým spolužákům z Ukrajiny a Ruska?
  • Občankáři › Obavy a strachy – co s tím?
  • Filozofická fakulta UK › Rozcestník krizové pomoci
  • Člověk v tísni › Krizové supervize pro učitele a učitelky
  • MV ČR › Adresář psychologické pomoci v ČR
  • Aplikace Nepanikař › Bezmoc, úzkost a strach: Co dělat
  • Centrum Locika › Reakce dětí na katastrofickou událost
  • Centrum Locika › Jak mluvit s dětmi o válce?
  • Katedra psychologie FSS MU › Jak můžete pomoct dětem na prvním stupni ZŠ
  • Projekt budoucnost › Tatí, bude válka?
  • Junák – český skaut, Locika, Český rozhlas › (Jak) mluvit s dětmi o válce? | Záznam streamu | Metodika

MIGRACE

• Člověk v tísni › Lekce o uprchlictví z pohledu dětí

JAK PRACOVAT S DĚTMI, KTERÉ NEUMÍ ČESKY

• NPI ČR › Krabička první záchrany pro učitele: první dny a týdny s žákem bez znalosti češtiny ve třídě
  • NPI ČR › Informace o vzdělávání cizinců v Česku: Právní rámec, základní informace
  • META
  • InBáze – Centrum pro migranty a českou veřejnost

Zdroj: https://sametnaskolach.cz/ukrajina/

Za iniciativou stojí spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum (Paměť národa), poděkování patří všem organizacím, které se zapojily.