Statut studenta v jednoletých kurzech cizích jazyků zůstává

Vydáno: 2 minuty čtení

MŠMT vydává seznam jazykových institucí s jednoletými pomaturitními kurzy cizích jazyků s celotýdenní denní výukou pro školní rok 2013/2014, jejichž účastníci budou mít statut studenta.

Na základě četných žádostí o ujasnění postavení žáků v jednoletém pomaturitním kurzu cizích jazyků s celotýdenní denní výukou ve školním v roce 2013/14 MŠMT sděluje, že v nejbližších dnech bude zveřejněna ve Sbírce zákonů novela zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a novela zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, která znovu status studenta účastníkům uvedených kurzů přiznává.

Novely uvedených zákonů opětovně zařazují studium v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou (jako tomu bylo v předcházejících letech) do výčtu vzdělávacích aktivit, které se pro účely sociální a důchodového pojištění považují za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání. Tato úprava má smysl zejména z hlediska poskytování dávek státní sociální podpory a z hlediska důchodového pojištění.

Postavení studenta v jednoletém pomaturitním kurzu cizích jazyků s celotýdenní denní výukou ve školním v roce 2013/14 však mají podle přechodných ustanovení výše uvedených zákonů jen ti účastníci kurzů, kteří jsou přijati ke studiu ve vzdělávacích institucích uvedených v příloze č. 1 předchozí vyhlášky č. 322/2005 Sb. v platném a  účinném znění k 31. srpnu 2012.

Nový seznam pro školní rok 2014/15 bude vydán podle nové zákonné úpravy do 30. května 2014.