Školy řeší problém. Nevědí co s učiteli důchodci, výpověď jim dát totiž nemohou

Vydáno: 2 minuty čtení

Školy napříč republikou řeší problém. Nevědí, co si počít s učiteli, kteří už jsou v důchodovém věku, ale stále učí a podle ředitelů už na to nestačí. Výpověď jim totiž dát nemohou a záleží jen na samotných kantorech, kdy skončí. Mladí učitelé jsou přitom bez práce.

Mnozí volají po reformě školství, změně přístupu k žákům. Jenže školy řeší jiné problémy. Nevědí, co s učiteli, kteří už jsou v důchodovém věku a stále učí, někteří totiž už prý nezvládají. "Někteří jsou výborní a neradi bychom o ně přišli. Jiní už to nezvládají a myslím si, že by měli odejít," uvedla pro Mf Dnes, která o tématu informuje, ředitelka ZŠ Campanus Lenka Derková. A za pravdu jí dávají ředitelé dalších základních škol.

Jenže školy mají v tomto případě svázané ruce. Učitelé - důchodci mají smlouvu na dobu neurčitou. Navíc podle zákoníku práce jim totiž nemohou dát výpověď a ani je nemohou nijak znevýhodnit kvůli věku! Navíc přesluhujícím kantorům se na odpočinek příliš nechce, protože pobírají nejvyšší tabulkový plat a k tomu dostávají důchod. Jejich plat se tak může vyšplhat až na 40 tisíc korun.

Důchodci tvoří na českých základních školách asi 4,5 procenta pedagogického sboru. Ředitelé škol se shodují, že starší učitelé mají zkušenosti, ale jejich výuka je rutinní a neodpovídá novým metodám. Naopak mladí učitelé mají podle ředitelů naprosto jiný přístup k žákům, uvádí čtvrteční Mf Dnes.

Podle odborů by situaci mohla změnit novela zákoníku práce. Nyní ředitelé s přesluhujícími učiteli nic dělat nemohou. Nicméně úřednice ministerstva práce poradila jedné ředitelce, aby posílala důchodce na školení tak dlouho, až sami uznají, že na to už nemají. Jedině to, že učitelé sami odejdou, mohou uvolnit místo pro nezaměstnané, často mladé, učitele. Těch je podle údajů Úřadu práce přes sedm tisíc, píše Mf Dnes.