Sedmý ročník mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY

Vydáno: 3 minuty čtení

Občanské sdružení PANT vyhlašuje téma 7. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY: I místo má svou paměť – po stopách historie mého regionu. Prvořadým cílem soutěže je probudit u studentů středních škol zájem o historii. Odborným garantem je Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Tohoto jedinečného vzdělávacího projektu se účastní patnáct evropských států.

Smyslem soutěže je přivést studenty prostřednictvím jejich samostatného studia a vlastního bádání v místě bydliště k přemýšlení o tom, čím se evropské národy ve svých dějinách odlišovaly či odlišují a co je naopak v minulosti spojovalo či stále spojuje. „Úkolem soutěžících je vytvořit individuálně nebo ve skupině práci na stanovené téma, a to na základě vlastního výzkumu, rozhovorů s pamětníky, využití dobového tisku, bádání v místních archivech, kronikách, muzeích apod.,“ sdělil Petr Šimíček z občanského sdružení PANT. „Nejde tedy o klasickou seminární práci založenou především na studiu literatury, ale o studii opřenou o vlastní badatelské poznatky. Všechny informace k soutěži včetně doporučení jak při práci postupovat a ukázek vítězných prací z předchozích let zájemci najdou na novém webu www.eustory.cz.“

Pro studenty je soutěž inspirací i povzbuzením a pro některé se může stát prvním krokem k jejich budoucí studijní a posléze profesní kariéře. Vítězové národních soutěží mají unikátní možnost setkat se s podobně zaměřenými vrstevníky z jiných zemí na mezinárodních letních akademiích. Nejlépe hodnocené práce české EUSTORY jsou tradičně publikovány, což bývá pro úspěšné soutěžící zpravidla jejich první oficiálně otištěný odborný text. Stejně jako v předchozích ročnících vydá v roce 2014 občanské sdružení PANT sborník nejlepších studentských prací. „Přínos EUSTORY akademie bych rozdělil do tří oblastí; znalostní, osobní a společenské,“ uvedl Ondřej Kolínský, student pražského Gymnázia Budějovická a vítěz 5. ročníku Evropské historické soutěže.

„V osobní rovině pro mě byla důležitá zkušenost týdne v zahraničí se skupinou do té doby

neznámých vrstevníků, kdy jsem nemluvil jinak než anglicky. A konečně po stránce společenské jsem se seznámil se zajímavými lidmi z celé Evropy, s nimiž mnohdy zůstávám nadále v kontaktu a díky kterým jsem si o Evropě utvořil mnohem plnější a konkrétnější představu. Díky EUSTORY jsem se stal mnohem víc Evropanem.“

EUSTORY v České republice od roku 2000 připravoval pro středoškoláky Ústav pro soudobé dějiny AV ČR ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisu ČR. Soutěž se tradičně konala pod záštitou čestného předsedy akademie věd prof. Rudolfa Zahradníka. V průběhu dosavadních šesti ročníků se soutěže zúčastnilo přes 700 studentů z více než 150 středních škol. Od letošního roku EUSTORY v České republice koordinuje občanské sdružení PANT, které se dlouhodobě věnuje aktivitám orientovaným na podporu výuky moderních dějin.

Petr Pánek
předseda občanského sdružení PANT