Rodiče, chystáte se s dětmi na dovolenou?

Vydáno: 4 minuty čtení

Tak pozor na to, jaké fotky dětí budete tvořit a především sdílet na internetu. Sharenting může být nebezpečný.

Blíží se prázdniny a mnoho z nás vyráží se svými dětmi na dovolenou - odpočinout si, nabrat nové síly a samozřejmě nasbírat nové zážitky. Samozřejmostí je pak všechny zážitky pečlivě zdokumentovat pomocí smartphonu, abychom se s nimi mohli pochlubit své rodině, známým či dokonce na veřejnosti. Dávejme si však pozor na to, jaké fotografie budeme v době dovolených pořizovat a sdílet, velmi obezřetní buďme především v případě, že pořizujeme fotografie našich dětí.

V případě dětí je především nutné a důležité dodržovat několik zásad:

1. Nikdy nefoťme dítě, které je obnažené. Především nepořizujme takové fotografie či videa, na kterých jsou vidět pohlavní orgány. Takové fotografie na internet v žádném případně nepatří!
  2. Nikdy nesdílejme takové fotografie, které jsou pro děti ponižující - např. fotografie na nočníku, fotografie, na kterých je dítě upatlané od jídla, na kterých usedavě pláče apod. To, co se může zdát rodičům roztomilé, může být pro dítě velmi ponižující např. v budoucnu, kdy si začne uvědomovat, že o jeho mládí existuje v online prostředí velké množství digitálních stop (fotografií, videí), které na internet nahráli jeho rodiče.
  3. Pokud chceme fotografie s dítětem sdílet na internetu, zeptejme se ho, zda s tím souhlasí (pokud je to možné, např. s ohledem na věk dítěte).

V souvislosti se sdílením fotografií dětí je důležité upozornit na fenomén, který se nazývá sharenting. Termínem sharenting označujeme nadměrné používání sociálních médií (a obecně internetových služeb) rodiči, kteří zde aktivně sdílejí obsah, ve kterém figurují jejich děti. Sharenting má mnoho různých podob, od veřejných či soukromých fotogalerií (např. na serveru Rajče.net), blogů zaměřených na děti, profilů dětí založených bez jejich souhlasu (včetně prenatálních profilů), stejně jako vkládání velkého množství fotografií dětí na profily rodičů v prostředí sociálních sítí.

Sharenting představuje velmi často problém pro dospívající děti, které začínají být v online prostoru aktivní a postupně si zde budují svou virtuální identitu. A najednou zjistí, že na internetu už je mnoho fotografií např. z jejich dětství, na kterých jsou zachyceny třeba v nedůstojné či nepříjemné situaci (viz právě zmíněné sezení na nočníku, nahaté dítě třeba u bazénu či u moře, dítě, které pláče, které je umazané od přesnídávky apod.). A teď si představme, že se k těmto fotografiím mohou dostat jejich spolužáci a vystavit tak naše dítě posměchu a ponižování přímo ve třídě! Toto bychom si jako rodiče měli uvědomit kdykoli, kdy do online prostředí nahrajeme fotografie či videa našeho dítěte.

Nová data o sharentingu budou v září

V těchto dnech sbíráme data pro nový výzkum zaměřený na sharenting u českých rodičů, který realizujeme ve spolupráci s firmou Microsoft. Výzkum mapuje, jak moc je sharenting v České republice rozšířen, jaké materiály o svých dětech rodiče sdílejí, zda se dětí ptají na souhlas se zveřejněním apod. Výsledky budou k dispozici počátkem nového školního roku (září 2022).

Více informací naleznete např. na youtube - Sharenting.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hry/novinky/cs-go-kradez-hry-kosmeticke-predmety-hry.A220623_110650_bw-novinky_srp?