První kolo vzdělávání pedagogů v práci se systémy projektu NIQES úspěšně ukončeno

Vydáno: 3 minuty čtení

Důležitou součástí projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), jehož realizátorem je Česká školní inspekce, je také vzdělávání pedagogických pracovníků pro práci s informačními systémy, které jsou mimo jiné v rámci projektu vyvíjeny a které by měly sloužit také přímo jednotlivým školám.

Česká školní inspekce od března do června 2014 uspořádala první běh vzdělávání pedagogů v mobilních vzdělávacích centrech, zaměřený na práci s inspekčním systémem elektronického testování (iSET) a s jeho moduly pro testování prováděné na úrovni školy a pro testování domácí.

V sedmi mobilních vzdělávacích centrech se v uvedeném období uskutečnilo 248 vzdělávacích akcí, důkladným osmihodinovým interaktivním školením prošlo téměř 2700 pedagogů. V rámci prvního běhu se semináře konaly v Brně, Praze, Olomouci, Českých Budějovicích, Jihlavě a Zlíně, z okresních měst pak šlo o Benešov, Blansko, Břeclav, Havlíčkův Brod, Jindřichův Hradec, Kolín, Kutnou Horu, Nymburk, Pelhřimov, Tábor, Vyškov, Český Krumlov, Hodonín, Mělník, Mladou Boleslav, Prachatice, Klatovy, Znojmo, Žďár nad Sázavou, Kladno, Písek, Příbram a Třebíč. Mimo to měly školy, jejichž ředitel měl zájem proškolit větší množství svých pedagogů, možnost požádat o vyslání lektora České školní inspekce přímo do svých prostor.

Vzdělávací programy České školní inspekce byly jejich účastníky hodnoceny pozitivně, více než 96 % účastníků vyjádřilo se školením celkovou spokojenost. Podle komentářů poskytnutých České školní inspekci prostřednictvím evaluačních dotazníků účastníci vzdělávání v praxi nejčastěji využijí modul pro školní testování v rámci průběžného hodnocení ve škole, sady hotových testů, jednotlivé úlohy i možnost tvorby testů vlastních.

Účastníci však poskytli inspekci také doporučení a podněty pro další práci se systémem, které v rámci přípravy dalšího kola vzdělávání Česká školní inspekce důsledně analyzuje. Vzdělávání bude pokračovat od září 2014 a kromě práce s testovacím systémem budou učitelé školeni pro práci s ostatními informačními systémy vyvíjenými Českou školní inspekcí v rámci projektu NIQES, jako je systém pro práci se školními vzdělávacími programy (iEPIS) nebo portál školy (iPortál).

Důležitou součástí vzdělávacích aktivit projektu NIQES byla také činnost externích konzultantů, kteří nabízeli jednotlivým školám svou návštěvu a poskytnutí informací o projektových výstupech využitelných školou, ukázku jednotlivých informačních systémů projektu NIQES z pohledu využitelnosti ze strany školy a také informace o probíhajících i plánovaných vzdělávacích akcích. Od dubna do června tak více než 80 externích spolupracovníků České školní inspekce poskytlo zhruba 1920 konzultací pro 2700 pedagogů.