Povinná školní docházka českých občanů pobývajících v zahraničí se zřetelem k poskytovatelům vzdělávání v zahraničí

Vydáno: 7 minut čtení

MŠMT zveřejňuje informace o možnostech vzdělávání v českém jazyce u poskytovatelů vzdělávání v zahraničí.

Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, vztahuje povinnou školní docházku zásadně na všechny občany České republiky (dále jen ČR) v odpovídajícím věku bez ohledu na to, pobývají-li v ČR nebo v zahraničí. Občan ČR podléhající povinné školní docházce podle českého práva bude v zahraničí s vysokou pravděpodobností zároveň povinen docházet do školy podle tamního práva. Denní prezenční vzdělávání ve škole zřízené podle práva státu žákova pobytu proto bude nejčastější formou plnění povinné školní docházky.

Kmenová škola

Ustanovení § 38 odst. 3 školského zákona ukládá občanovi ČR plnícímu povinnou školní docházku v zahraničí být zároveň žákem spádové školy (definuje ji § 36 odst. 5 školského zákona) nebo jiné školy zapsané ve školském rejstříku, kterou zvolil jeho zákonný zástupce, tzv. kmenové školy v ČR. Vztah ke kmenové škole je nastaven tak, aby umožňoval splnění povinností korespondenční formou.

Zkoušky

Žáci plnící povinnou školní docházku v zahraničí měli až do konce roku 2011 bezvýjimečnou povinnost konat v kmenové škole nebo škole zřízené při diplomatické misi České republiky tzv. rozdílové zkoušky z českého jazyka a reálií, které se vztahují k České republice. Podle novely školského zákona vyhlášené pod č. 472/2011 Sb. a účinné od 1. ledna 2012 již záleží na rozhodnutí zákonného zástupce, zda žák konat rozdílové zkoušky bude, či nikoliv. I když žák zkoušky konat nebude, musí dokládat kmenové škole kopii vysvědčení ze zahraniční školy a jeho překlad. Takový žák nebude dostávat vysvědčení z české školy a nebude plnit podmínky pro získání základního vzdělání dle předpisů ČR. Podrobnosti stanoví § 18 vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění pozdějších předpisů.

Školy poskytující vzdělávání českého jazyka a reálií České republiky

Občané ČR většinou plní povinnou školní docházku denním prezenčním vzděláváním ve škole zřízené podle práva státu žákova pobytu. Kromě toho se řada z nich vzdělává formou odpolední výuky po vyučování nebo sobotní výuky ve školách. Jedná se o tzv. poskytovatele vzdělávání v zahraničí. Pokud má tento vzdělavatel podepsané s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ujednání o poskytování vzdělávání občanům České republiky v období plnění povinné školní docházky, poskytuje svým žákům vzdělávání v českém jazyce, a to ve vzdělávacím oboru Český jazyk a literatura a ve vzdělávacím obsahu, který se vztahuje k České republice - ve vzdělávacích oborech Člověk a jeho svět nebo Dějepis a Zeměpis. Vzdělavatel vydává žákům osvědčení s hodnocením výsledků vzdělávání.

Žák, který je poskytovatelem vzdělávání v zahraničí s podepsaným ujednáním s MŠMT hodnocen na osvědčení, nekoná zkoušky ve smyslu § 38 odst. 5 školského zákona. Ředitel kmenové školy v České republice vydá žákovi vysvědčení na základě předložené kopie vysvědčení ze zahraniční školy a osvědčení. Hodnocení ze vzdělávacího obsahu se uvede v souladu s vydaným osvědčením. Získání osvědčení žákovi také umožní zařazení do odpovídajícího ročníku při případném návratu zpět do ČR.

MŠMT informuje o poskytovatelích vzdělávání v zahraničí, s nimiž je uzavřeno ujednání, na svých webových stránkách; obdobně zveřejňuje výpověď ujednání poskytovateli vzdělávání v zahraničí.

Ujednání o poskytování vzdělávání občanům České republiky v období plnění povinné školní docházky

Za účelem splnění konkrétních požadavků na kvalitu a rozsah výuky sjednává MŠMT v souladu s § 18c odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky,ve znění pozdějších předpisů, závazek poskytovatele vzdělávání v zahraničí, že vzdělávání bude probíhat v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání, a to v rozsahu:

a) vzdělávacího obsahu vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura, jež odpovídá všem ročníkům základního vzdělávání,

b) vzdělávacího obsahu vlastivědné povahy vztahujícího se k České republice vzdělávacího oboru Člověk a jeho svět, jež odpovídá posledním dvěma ročníkům prvního stupně základního vzdělávání, a

c) vzdělávacího obsahu vztahujícího se k České republice vzdělávacího oboru Dějepis a vzdělávacího obsahu vztahujícího se k České republice vzdělávacího oboru Zeměpis, jež odpovídá druhému stupni základního vzdělávání.

Vzdělávání bude poskytováno podle vzdělávacího programu, který škola dle výše uvedených požadavků připraví, a následně požádá MŠMT o jeho schválení. Schválený program bude zveřejněn na webu MŠMT. Dále budou v ujednáních stanoveny podmínky personálního zajištění vzdělávání, organizace vzdělávání a hodnocení žáků.

Za vzdělávání jsou zodpovědné osoby, které splňují předpoklady pro výkon činnosti učitele příslušného stupně základní školy podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nebo které nesplňují předpoklad podle § 3 odst. 1 písm. b) tohoto zákona, ale získaly vysokoškolské vzdělání studiem v akreditovaném studijním programu a vzděláním získaným studiem ve vzdělávacím programu akreditované pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v délce alespoň 100 hodin s obsahovým zaměřením na pedagogiku, psychologii a didaktiku. Poskytovatel vzdělávání v zahraničí doloží MŠMT před zahájením poskytování vzdělávání a dále každoročně do 31. července personální zajištění poskytovaného vzdělávání.

Poskytovatel vzdělávání v zahraničí povede evidenci žáků, třídní knihu obsahující průkazné údaje o poskytovaném vzdělávání a pravidla pro hodnocení žáků vycházející z ustanovení § 14, 15 a 16 vyhlášky č. 48/2005 Sb. Třídní knihu a pravidla pro hodnocení žáků poskytne v elektronické podobě na žádost MŠMT.

Poskytovatel vzdělávání v zahraničí předkládá za každý školní rok do 31. července následujícího školního roku MŠMT zprávu o vzdělávání, jejíž obsah a strukturu stanoví MŠMT.

Ujednání se uzavírá na dobu 5 školních roků.

Osvědčení

Osvědčení se vydává za školní rok nebo za každé pololetí školního roku.

Poskytovatel vzdělávání použije vzor osvědčení (zde ke stažení). Osvědčení.docx

Názvy předmětů se vyplňují v souladu se školním vzdělávacím programem.