Podpora vícejazyčnosti v českých školách

Vydáno: 2 minuty čtení

Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a za podpory dalších partnerů uspořádal Národní institut pro další vzdělávání v úterý 23. září 2014 III. mezinárodní konferenci zaměřenou na podporu výuky dalších jazyků ve školách v České republice.

Na III. mezinárodní konferenci zaměřené na podporu výuky dalších cizích jazyků ve školách v České republice se v prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v Praze sešli zástupci kulturních a vzdělávacích institucí z USA, Belgie, Francie, Německa, Slovenska, Turecka, Polska a hostitelské České republiky. Konferenci zahájili náměstek ministra školství pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc, ředitelka Národního institutu pro další vzdělávání Helena Plitzová a Otto Pacholík, vedoucí českého překladatelského odboru Generálního ředitelství pro překlady Evropské komise.

V dopoledním bloku zazněly příspěvky ke konceptu vícejazyčnosti z hlediska didaktiky výuky cizích jazyků. Čeští a zahraniční účastníci hovořili mimo jiné o metodě efektivní výuky jazyků, o zkušenostech se zaváděním CLIL, o výchovných cílech ve výuce cizím jazykům v kontextu současné Evropy, o současných trendech ve výuce odborného jazyka či o budoucnosti jazykových profesí, zejména překladatelů. Zástupce Evropské komise v Praze představil soutěž Evropské komise určené pro středoškoláky „Juvenes Translatores“. V odpolední části pak proběhly workshopy v německé, anglické a francouzské sekci, ve kterých se diskutovalo například na témata individuálního přístupu a řízení kvality v jazykovém vzdělávání, interaktivní komunikace či zavádění filmů do jazykové výuky. V průběhu konference byly k dispozici aktuální informace z Evropského střediska moderních jazyků Rady Evropy a ukázky učebnic a slovníků jazykových vydavatelství.

Mezinárodní konferenci uspořádal Národní institut pro další vzdělávání pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a za podpory Evropské komise, British Council, Rakouského kulturního fóra, Goethe institutu a Francouzského institutu v Praze.