Aktuality - strana 81

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před nebezpečnou potravinou v tržní síti: Hluboce zmrazený špenátový protlak 450 g, výrobce: EQUUS a.s., závod Vinica, Cesta slobody 771, 991 28 Vinica, vyrobeno pro: EQUUS a.s., Hviezdna 38, 821 06 Bratislava, Slovensko.
Vydáno: 18. 05. 2021
Rozpuštění Mezioborové skupiny pro epidemické situace zalitoval v úterý ministr školství Robert Plaga.
Vydáno: 18. 05. 2021
Pravidla v mimořádném opatření.
Vydáno: 18. 05. 2021
Asociace ředitelů základních škol České republiky a Učitelská platforma se znepokojením sledují návrhy na prodloužení letošního školního roku do období letních prázdnin. Oba učitelské spolky s tímto návrhem nesouhlasí. Podle ředitelů i učitelů byla distanční výuka podstatně náročnější pro žáky, jejich rodiče i samotné učitele než škola v běžném režimu.
Vydáno: 18. 05. 2021
Jak správně zabezpečit školní e-maily, jak se chránit proti úniku citlivých dat o žácích nebo jak zajistit bezpečnost dětí v kyberprostoru? To jsou jen některá z témat, která v sérii populárních podcastů probírají ICT odborníci Pavel Matějíček a Václav Maněna.
Vydáno: 18. 05. 2021
Praktické použití ABA v hlavním vzdělávacím proudu mateřských škol a škol základních, speciálních mateřských škol a základních škol speciálních
Vydáno: 18. 05. 2021
Evropská síť pro globální vzdělávání (GENE) udělila programu Světová škola certifikát Exemplifying Quality in Global Education. Certifikát za kvalitní přístup v globálním rozvojovém vzdělávání je udělován na základě kritérií, která zohledňují soulad programu s maastrichtskou definicí globálního vzdělávání (2002), které je silně orientováno na spravedlnost, za důraz na propojení mezi globální a lokální rovinou a vzdělávací přístup založený na aktivním a participativním přístupu všech účastníků iniciativy.
Vydáno: 18. 05. 2021
MŠMT chce zlepšit způsob výuky dějin 20. století, proto v rámci projektu Dějepis+ vzniknou komunity učitelů dějepisu vedené lokálními koordinátory, kteří budou pilotovat nové metody výuky. Pokud se tento způsob postupné proměny výuky osvědčí, MŠMT bude v takových inovacích pokračovat i v budoucnu. Organizačně a odborně projekt zaštiťuje Národní pedagogický institut ČR a Ústav pro studium totalitních režimů.
Vydáno: 17. 05. 2021
V projektu Podpora krajského akčního plánování (P-KAP) realizovaném Národním pedagogickým institutem ČR vzniknul v roce 2020 dokument „Předčasné odchody ze vzdělávání ve vztahu k oblastem intervence krajského akčního plánování“, který se snaží rozplést příčiny předčasných odchodů v rámci středního a vyššího odborného vzdělávání a nabízí také příklady dobré praxe. Průměr předčasných odchodů je v ČR (6,7 %) sice nižší než v EU (10,6 %), ale v poslední době roste. V některých regionech (Ústecký a Karlovarský kraj) je navíc násobný (15 %).
Vydáno: 17. 05. 2021
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že v návaznosti na jednání vlády ČR dne 10. května 2021 bylo vydáno:
Vydáno: 17. 05. 2021
Jakmile se středoškoláci vrátí v pondělí 24. května do škol, bude je čekat uzavírání klasifikací. Podle ředitelů bude třeba známky nasbírat, ale neočekávají dramata.
Vydáno: 17. 05. 2021
Jak probíhá návrat vašich dětí do škol? Myslí škola na jejich adaptaci, nebo se dohání učivo, testují se znalosti a zkouší se? Máme pro vás skvělý „bucket list“, který pro své učitele připravil Ondřej Lněnička, ředitel ZŠ profesora Švejcara v Praze 12 (najdete ho také na obálce červnového vydání Učitelského měsíčníku a Řízení školy).
Vydáno: 16. 05. 2021
V Česku chodí podle nejnovějšího průzkumu na doučování polovina deváťáků a 41 % maturantů.
Doporučení dle SZÚ
Podcastu Linky bezpečí a Rodičovské linky
Vydáno: 14. 05. 2021
Doporučení k cílené podpoře předškoláků a nejmladších školáků
Ve vlnách po třiceti
Tisková zpráva EDUin
Vydáno: 13. 05. 2021
Přehledně informace o změnách a úpravách RVP, ke kterým došlo, související dokumenty i legislativní rámce, kroky, jak při aktualizaci ŠVP postupovat, na koho se obrátit pro případnou pomoc.
Vydáno: 13. 05. 2021
„Týdny mediálního vzdělávání“, podpoří rozvoj mediální gramotnosti v ČR