Odborníci řešili změnu financování regionálního školství

Vydáno: 2 minuty čtení

Národní kulatý stůl k problematice financování regionálního školství (RgŠ) - přesněji jeho druhé jednání - se konal 4. června 2014 v Praze. Zainteresovaní odborníci řešili, jak změnit model financování regionálního školství.

Model nákladového financování prezentoval Václav Pícl. Jde o zcela nový přístup ve srovnání s normativní metodou financování. Václav Pícl na  příkladech uvedl způsob výpočtu prostředků pro školy a školská zařízení.

Návrh ministerstva školství představil ředitel odboru financování Vlastimil Finke. Cílem ministerstva školství je odstranit nejzávažnější vady dosavadní metody financování regionálního školství. Pro rozpis prostředků státního rozpočtu pro regionální školství by měl být současný systém republikových normativů vázaných na takzvané. „věkové kohorty“ nahrazen systémem republikových normativů a příplatků vázaných na oblasti vzdělání, tedy takzvané „oborové normativy“ (vzdělávání v MŠ, v ZŠ, v jednotlivých oborech SŠ a podobně).

Změny by nebyly realizovány na bázi přerozdělování (to je někde snížení, jinde zvýšení prostředků), ale finanční podporou tam, kde se dosud prostředků nedostávalo (kritériem by byl dosahovaný průměrný plat). Změna by měla být realizována v roce 2016, nárok na finanční prostředky se odhaduje v rozsahu 2 až 2,5 miliardy Kč. Změny ve financování regionálního školství by reagovaly i na připravovanou novelu školského zákona co se týká vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami.

Na obou návrzích změn financování regionálního školství budou odborníci nadále pracovat, návrhy pak budou projednány na dalším Národním kulatém stole.