NIDV připravuje systém odborné podpory pedagogických pracovníků vzdělávajících děti/žáky - cizince 2014 - 2015

Vydáno: 3 minuty čtení

Podle statistických údajů je v současné době v ČR přibližně 14 tisíc dětí/ žáků cizinců. V České republice však chybí ucelený systém podpory těmto skupinám občanů a schází efektivní zesítění subjektů působících v této oblasti.

V návaznosti na Usnesení vlády České republiky ze dne 22. 1. 2014 č. 60 o Postupu při realizaci aktualizované Koncepce integrace cizinců – Společné soužití v roce 2014 a předchozí Rezortní úkol Podpora výuky dětí/ žáků cizinců, připravuje NIDV systém odborné podpory pedagogických pracovníků vzdělávajících děti/ žáky cizince.

Vytvořeno 13 krajských kontaktních center podpory

V rámci tohoto úkolu NIDV vytvořilo 13 krajských kontaktních center podpory (informační, metodická a vzdělávací pomoc učitelům a školám) rozšířením činnosti stávajících krajských pracovišť. Podporu budou zajišťovat krajští koordinátoři, které bude řídit hlavní garant (pracovník centrálního pracoviště NIDV). Podporu zde naleznou všechny cílové skupiny, tedy učitelé i vedoucí pedagogičtí pracovníci mateřských, základních a středních škol i rodiny dětí/ žáků cizinců.

Výběr odborných pracovníků a jejich proškolení

Mezi další kroky podpory realizované do konce roku 2014 patří výběr a zasíťování odborných pracovníků z řad pedagogů, ředitelů a dalších odborníků, kteří se už v praxi setkali s problematikou vzdělávání cizinců a úspěšně řešili celkový integrační proces. V rámci pracovních setkání, bude probíhat proškolení a následné doškolování krajských koordinátorů a odborných pracovníků.

Na základě průzkumu a praktické poptávky terénu bude připravena ucelená nabídka vzdělávacích programů v rámci DVPP v této oblasti o další potřebná témata.

Realizace pilotních seminářů

Do konce roku 2014 proběhnou pilotní semináře v krajích s největším podílem dětí/ žáků cizinců (Středočeský, Karlovarský, Olomoucký). Cílovou skupinou seminářů jsou vedoucí pracovníci škol, pedagogičtí pracovníci a zástupci spolupracujících subjektů na krajské úrovni. První z pilotních seminářů proběhl 15. 10. 2014 na centrálním pracovišti.

Webový portál www.cizinci.nidv.cz

V současné době se usilovně pracuje na vytvoření a zprovoznění webového portálu www.cizinci.nidv.cz, který budou obsahově spravovat hlavní garant podpory, krajští koordinátoři a odborní pracovníci podpory ve spolupráci s administrátorem ICT. Učitelé a školy zde najdou základní informace, odkazy či kontakty pro případy primární potřeby (nový žák je cizinec bez znalosti češtiny …), Učitelé a školy zde najdou základní informace a odkazy nebo kontakty pro případy primární potřeby (nový žák je cizinec bez znalosti češtiny…), či jako zdroj informací, námětů, výměny zkušeností atd.