Nejoblíbenější kniha dětí roku 2021

Vydáno: 3 minuty čtení

Ve středu 27. 4. 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení 29. ročníku ceny za literaturu pro děti a mládež „SUK – Čteme všichni“ za rok 2021, kterou organizuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze.

Ve vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX v Praze byly za přítomnosti dětských čtenářů vyhlášeny vítězné knihy, které uspěly v celostátní anketě dětí o nejoblíbenější knihu minulého roku. V této anketě hlasovalo 1619 dětí a hlasovat bylo možné pro jakoukoliv knihu, kterou v roce 2021 děti přečetly.
Na třetím místě děti zvolily knihu Hladový vydrýsek, z řady Nové příběhy se šťastným koncem, kterou vydává nakladatelství Fragment. Cenu převzal autor knihy pan Michal Belšán.

Na druhém místě se umístila knižní série o Harry Potterovi, kterou vydává nakladatelství Albatros již od roku 2000. Cenu převzal duchovní otec českého vydání pan redaktor Ondřej Müller. Nejoblíbenější knihou minulého roku se však stala knižní série Deník malého poseroutky, kterou vydává nakladatelství CooBoo Albatros od roku 2009. Cenu převzala překladatelka českého vydání paní Veronika Volhejnová.

Známe též vítěze kategorie odborné poroty učitelů, která vybírala pět titulů, bez udání pořadí,
z českých knih vydaných v roce 2021. Porota vybrala knihu autorky Terezy Říčanové z produkce nakladatelství Baobab Kráva Říčanová, dále knihu Štefánik autorského týmu Michal Baláž, Gabriela Kyselová a Václav Šlajch vydanou nakladatelstvím Labyrint. Další oceněnou knihou byla Bába Bedla Markéty Pilátové a ilustrátorky Martiny Trchové z produkce nakladatelství Meander, kniha Labutí dům: svět prvorepublikových snů autorky Daniely Krolupperové
a ilustrátorky Evy Chupíkové a dále též povídková kniha Všechny barvy duhy, do které přispělo dvanáct současných autorů young adult literatury a kterou vydalo nakladatelství Yoli.

Odborná porota také rozhodla o školních knihovnách, jejichž aktivity loňského roku ocenila
v kategorii Počin školních knihoven. Na prvním místě se umístily knihovny dvě, a to ZŠ Rabasova Ústí nad Labem 1. základní škola v Rakovníku, na druhém místě byla oceněna knihovna České a slovenské školy Okénko v Londýně. Třetí nejzajímavější knihovnou byla vyhlášena knihovna Gymnázia v Karviné. Zvláštní cenu krajanských spolků získal Český krajanský spolek v Athénách za obnovu krajanské knihovny. Tato cena byla vyhlášena ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a neziskovou organizací Czech Association. Cenu přišla předat PaedDr. Valéria Füleová a Ing. Pavel Kučera z oddělení pro krajanské záležitosti MZV ČR.

Cena za literaturu pro děti a mládež „SUK – Čteme všichni“ za rok 2021 byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a vyhlášena byla za účasti ministerského rady Mgr. Evy Tučkové a Mgr. Barbory Šobáňové Ph.D. z odboru základního vzdělávání MŠMT ČR. Ceremoniálu se účastnila také PaedDr. Olga Vlachová z oddělení celoživotního vzdělávání Domu zahraniční spolupráce.

Cenu noci s Andersenem získala kniha Nicky & Věra. Příběh Nicholase Wintona a jeho dětí, autora Petra Síse, kterou předal předseda SKIP ČR Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

V rámci ceremoniálu také bylo oznámeno nové jméno ceny, pod kterým bude cena organizována již od příštího jubilejního třicátého ročníku. Přítomné děti z navržených možností odhlasovaly název Kniha dětského srdce – cena V. F. Suka.

Zdroj: https://www.npmk.cz/pro-media/tiskove-zpravy/nejoblibenejsi-kniha-deti-roku-2021