Návrh nových opatření na podporu odborného vzdělávání

Vydáno: 2 minuty čtení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy předložilo dnes vládě materiál „Návrh nových opatření na podporu odborného vzdělávání“. Zaměřuje se v něm především na rozvoj odborného vzdělávání, praktickou uplatnitelnost absolventů a na posílení prestiže středního odborného školství v letech 2013 - 2016.

Materiál, který připravili členové odborné pracovní skupiny při MŠMT, je rozdělen na několik oblastí:
· Motivace žáků ZŠ k výběru vhodného oboru vzdělání a žáků SŠ a VOŠ k pozitivnímu vztahu ke zvolenému oboru a k dalšímu vzdělávání
· Úprava vzdělávacích programů, ukončování středního vzdělávání, zlepšení prostupnosti vzdělávací soustavy a vytvoření podmínek pro zlepšování úrovně středního vzdělávání
· Úprava systému financování regionálního školství pro vytvoření podmínek v oblasti středního vzdělávání v příslušných oborech vzdělávání s ohledem na jejich specifické zvláštnosti
· Zlepšování podmínek pro spolupráci škol, zřizovatelů škol, zaměstnavatelů a dalších subjektů, které se podílejí na procesu odborného vzdělávání
· Systém přípravy a získávání odborné kvalifikace pedagogických pracovníků

„Jako klíčovou oblast odborného vzdělávání, kterou je potřeba soustavně systémově podporovat, je spolupráce škol a firem. Připravujeme proto řadu opatření, například ve spolupráci se zástupci zaměstnavatelů upravíme rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání v oblasti Člověk a svět práce s cílem podporovat rozvoj polytechnické výchovy. Od prosince 2012 je také realizován individuální projekt národní POSPOLU, který je zaměřen na přímou realizaci spolupráce škol a firem a přijetí systémových opatření pro posílení této spolupráce. Rozpočet projektu je 106,5 milionů korun,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala.

Kromě pracovníků MŠMT jsou v pracovní skupině při MŠMT i zástupci dalších resortů - Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zemědělství, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva dopravy, Ministerstva kultury a také zástupci Hospodářské a Agrární komory, Svazu průmyslu a dopravy, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Českomoravské konfederace odborových svazů, krajů a asociací středních škol.