MŠMT připravilo pro školy praktický návod k GDPR

Vydáno: 4 minuty čtení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo pro školy Stručný návod na zabezpečení procesů souvisejících s GDPR ve školách. Manuál usnadní školám přípravu na obecné evropské nařízení o ochraně osobních údajů, které začne platit letos v květnu. Školy v něm najdou praktické příklady, jak bezpečně zpracovávat a uchovávat osobní údaje související s GDPR.

Školy by si měly nejprve zmapovat, jak zpracovávají osobní údaje, a zkontrolovat také smlouvy, které se zpracování těchto dat týkají, například smlouvy s poskytovateli IT či čipových karet ke vstupu do škol. V příručce pak najdou postup, jak správně nastavit vnitřní procesy, dále také vzorové záznamy o činnostech zpracování osobních údajů, které musí každá škola povinně připravit, či vzorovou směrnici o nakládání s osobními údaji, kterou mohou využít," uvedla náměstkyně pro řízení sekce legislativy a mezinárodních vztahů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Dana Prudíková. Školy by také měly mít pověřence pro ochranu osobních údajů, přičemž MŠMT v tomto doporučuje spolupracovat se zřizovatelem školy. Informace o zpracování osobních údajů by pak školy měly uveřejnit například i na svém webu.

Materiál je členěný do pěti částí, které se tematicky věnují obsahu zpracovatelských smluv, vzoru vnitřního předpisu, příkladům zpracování osobních údajů až po podrobné vzorové záznamy o činnostech zpracování pro mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy. Jeho přípravu MŠMT konzultovalo s Úřadem pro ochranu osobních údajů a Ministerstvem vnitra, kteří jsou gestory předpisu.

MŠMT už koncem loňského roku vydalo pro školy Metodickou pomůcku k aplikaci obecného nařízení o ochraně osobních údajů a zákona o zpracování osobních údajů v podmínkách školství. Kromě toho uspořádalo ministerstvo k uvedenému nařízení semináře ve všech krajích České republiky. MŠMT i nadále plánuje poskytovat metodickou podporu v resortu školství, konkrétně například připravuje proškolení zástupců ústavních zařízení spadajících pod MŠMT.

GDPR (General Data Protection Regulation) je opatření jednotné po celé EU, přičemž MŠMT nemělo na jeho přijímání přímý vliv. Evropské nařízení GDPR musí být plně zavedeno do 25. května 2018 v celém rozsahu ve všech členských státech EU.

Stručný návod na zabezpečení procesů souvisejících s GDPR naleznete ZDE

Stručný návod na zabezpečení procesů souvisejících s GDPR

MŠMT připravilo Stručný návod na zabezpečení procesů souvisejících s GDPR ve školách (nástin pracovního postupu). Záměrem materiálu je pomoci zorientovat se prakticky v povinnostech, které s GDPR souvisí.

Jedná se o pomůcku, která konkrétně popisuje oblasti, na které je třeba se při přípravě na GDPR speciálně zaměřit, a současně také obsahuje některé nutné vzorové dokumenty, jako například vzory záznamů o činnostech, vzor směrnice o nakládání s osobními údaji ve škole či vzorové informace o zpracování osobních údajů na webu školy. Přiložené vzorové dokumenty lze použít jako základní schéma; rozsah nakládání s osobními údaji může být nicméně na každé škole či školském zařízení různý, proto je třeba posoudit každou situaci podle konkrétních okolností a přiložené materiály podle toho případně upravit.

Materiál byl na pracovní úrovni konzultován s reprezentanty Ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu osobních údajů, kteří jsou gestory právního předpisu tak, aby v materiálu nastíněná řešení byla pokud možno obecně sdílená.

Věříme, že tento materiál usnadní orientaci v problematice a implementace GDPR bude ve školách či školských zařízeních co možná nejsnazší.

Zdroj: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/msmt-pripravilo-pro-skoly-prakticky-navod-k-gdpr
Zdroj: http://www.msmt.cz/dokumenty-3/strucny-navod-na-zabezpeceni-procesu-souvisejicich-s-gdpr