Řízení školy online Aplikace pro řízení školy
26. 2. 2021 BISOP
26. 2. 2021 ČMOS PŠ
25. 2. 2021 Novinky.cz
24. 2. 2021 Řízení školy
24. 2. 2021 MŠMT
24. 2. 2021 Opatrujte se
24. 2. 2021 ČEZ
24. 2. 2021 tynalova.com
24. 2. 2021 České noviny
Publikováno: 24. 2. 2021 Autor/autoři: Petra Schwarzová
Publikováno: 22. 2. 2021 Autor/autoři: PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D.
Publikováno: 22. 2. 2021 Autor/autoři: Mgr. Martin Kaplán
Publikováno: 22. 2. 2021 Autor/autoři: JUDr. Vlasta Víghová
8. 2. 2021 Policie ČR
12. 1. 2021 STEAM Academy
18. 12. 2020 SSSVT
26. 11. 2020 Česká společnost ornitologická
9. 11. 2020 MŠMT
6. 11. 2020 WocaBee
2. 11. 2020 ČSÚ
21. 10. 2020 ING
23. 9. 2020 DidaDiv
9. 9. 2020 ADRA
Schválený 27. 9. 1995 Účinný 1. 1. 1996 Novelizovaný: 11. 2. 2021
Schválený 20. 11. 1992 Účinný 1. 1. 1993 Novelizovaný: 4. 2. 2021
Schválený 10. 7. 2001 Účinný 1. 1. 2002 Novelizovaný: 1. 2. 2021
Aktuality
27. 1. 2021 Kategorie: Aktuality Autor/autoři: Smart Communication
Americký jazzman a držitel ceny Grammy Oran Etkin a jazzová zpěvačka Marta Kloučková jsou průvodci pestrobarevnými tóny a rytmy na jiskřící cestě hudebním světem, kterou pro děti bez rozdílu věku připravil zdarma na webových stránkách projekt Mladí ladí dětem. V devítidílném seriálu se diváci setkají dále s kontrabasistou Pavlem Husou, příběh bubnu djembe a tajemství afrických rytmů pomůže poodhalit původem gambijský bubeník Papis Nyass a děti se seznámí i s exotickými nástroji jako je balafon nebo caxixi. Kouzlo romské hudby, klezmeru a středoevropské lidové hudební tradice pak poznají díky legendárnímu romskému akordeonistovi Michalovi Marcinovi.
Hravé příběhy, v nichž mají svoji roli klarinet Klára, která s Oranem přiletěla až z New Yorku, kráva schovaná pod postelí, nebo žirafa, která se možná skrývá ve futrálu na kytaru, nabízejí nejen zábavu, ale i možnost kreativního hudebního vzdělávání. Děti pochopí základy hudební nauky, seznámí se s celou řadou hudebních nástrojů, zazpívají si i zatancují, a navíc mohou pochytit i pár anglických slovíček. Neopakovatelný filmový půvab vtisklo sérii hravých lekcí renomované studio Baobab v čele s Ninou Zardalishvili a Oliverem Beaujardem. Cyklus, který otevřel klarinet Klára, v posledním právě zveřejněném díle uzavírá saxofon, jenž si s ostatními zanotuje také známý song s příznačným názvem I Feel Good. Je jisté, že stejně jako tento hit Jamese Browna i cyklus Hudební cesta světem Orana Etkina bude trvale dopřávat radost dětem i rodičům i v době, kdy se koronavirová pandemie stane historií. Natáčení za přísných hygienických podmínek proběhlo na začátku prosince za podpory Ministerstev zahraničních věcí a kultury. Všechny díly seriálu jsou dostupné na www.mladiladidetem.cz.
Tradiční výuce jsou Hudební cesty světem na hony vzdálené – Oran Etkin je autorem unikátní vzdělávací hudební metody Timbalooloo, díky níž si děti hravě osvojují základy hudební teorie i praxe. Je s úspěchem praktikována v celé řadě zemí a oceňují ji i pedagogové u nás. Pořadatelé Mladí ladí dětem pravidelně nabízí základním školám tříměsíční kurzy využívající metody Timbalooloo pro děti ze 2. a 3. tříd a nově mohou školy využít i distanční hudební výchovu přes online platformy. V případě zájmu se školy mohou hlásit na www.mladiladidetem.cz.
Timbalooloo je metoda založená na vnímání hudby skrze dětskou fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní klarinetista Oran Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního dědictví různých koutů světa, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii, ani hrát na jakýkoliv nástroj. Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. S metodou slaví úspěchy nejen v USA, kde si ji oblíbily i děti hollywoodských hvězd, ale i v řadě evropských zemí. Tým kolem festivalu Mladí ladí jazz tento koncept nadchl natolik, že je již sedmým rokem jeho propagátorem a ambasadorem.
Hlavním partnerem projektu je společnost LEGO, jejím krédem je hra jako nejlepší cesta k učení a poznávání. V úplných základech její filozofie můžeme najít spojnici až k Janu Ámosu Komenskému a společnost LEGO také rozvíjí odkaz svého dlouholetého konzultanta a význačného amerického vědce Seymoura Paperta, spoluautora konceptu Learning through Play i následujících slov: „Spíš než nutit děti, aby se chovaly jako dospělí, měli bychom si uvědomit, že právě ony jsou velcí učitelé a my bychom se měli snažit co nejvíc se jim přiblížit.” Tento princip naplňuje zcela i způsob práce Orana Etkina a jeho spolupracovníků, jehož originální lekce nyní společnost LEGO spolu s Mladí ladí dětem přináší všem zvídavým učitelům i žákům.
Právě díky dlouhodobé podpoře společnosti LEGO jsou organizátoři schopni dostat projekt ke všem dětem bez rozdílu. „Do projektu dlouhodobě zapojujeme i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit,“ dodává za pořadatele Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem. Na workshopech spolupracuje festival s řadou neziskových organizací. Zapojení znevýhodněných dětí i v této době umožňuje právě celorepubliková síť partnerů, jakými jsou například Člověk v tísni, IQ Roma Servis, Vzájemné soužití a řada dalších. Přede dvěma lety se poprvé dostala v testovacím režimu metoda i do školního vzdělávacího procesu jako tříměsíční projekt Timbalooloo do škol, který je určen pro učitele a děti druhých a třetích ročníků ZŠ.
Oran Etkin je znám jako výborný jazzman, ale také díky interaktivní hudební výuce pro děti, kterou realizuje po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Letos vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích od Zimbabwe, přes Čínu až po Českou republiku. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.
Partneři projektu: LEGO Group, Nadace Zeměkvět, Nadace Karla Janečka, Karlín Group, Česká pošta, Biofilms rental, Velvyslanectví Státu Izrael v ČR
Za podpory: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, městská část Praha 3, městská část Praha 7, město Děčín, magistrát města Brna, Státní fond kultury, European Jazz Network
Spolupracující organizace: Člověk v Tísni, IQ Roma servis, Armáda spásy, Vzájemné soužití, Awen Amenca, Centrum Kamarád, Společenství Romů na Moravě (SRNM), nízkoprahové centrum Cinka, Centrum pro všechny, NKP Husita
Užitečné odkazy: Aftermovie Mladí ladí dětem 2019: https://youtu.be/3friRTTbxFU
Youtube kanál: www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw/featured Facebook profil: www.facebook.com/mladiladijazz
Zdroj: Tisková zpráva ze dne 26. ledna 2021, Smart Communication