Ministr školství Dalibor Štys jmenoval ústředním školním inspektorem Tomáše Zatloukala

Vydáno: 3 minuty čtení

S účinností od 1. října 2013 jmenoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dalibor Štys ústředním školním inspektorem Tomáše Zatloukala. Ten byl vedením České školní inspekce pověřen od 7. srpna 2013.

Ministr školství se ke jmenování rozhodl na základě zásadního kvalitativního posunu České školní inspekce, ke kterému u tohoto úřadu došlo již od prvních dní od změny v jeho vedení. Česká školní inspekce v přechodném období od srpna do konce září provedla několik zásadních přípravných kroků směrem ke změně způsobu provádění inspekční činnosti i v jejím zaměření na větší podporu zlepšování kvality jednotlivých škol a naopak omezení formálních kontrol na zákonem definované minimum.

Připraven a schválen byl rovněž nový Plán hlavních úkolů České školní inspekce pro školní rok 2013/2104, který plně postihuje priority rezortu školství, dále nový Inspekční a kontrolní řád České školní inspekce, jenž reflektuje výše nastíněné změny v orientaci inspekce, a který jednoznačně klade akcent na sledování a hodnocení procesů, které ve školách probíhají. Vydány byly nové vzory inspekční zprávy a protokolu o kontrole, které jsou mnohem srozumitelnější pro školu i veřejnost a obsahují také prostor pro vyjádření silných a slabých stránek včetně návrhů opatření ke zlepšení činnosti školy.

Připraveny a schváleny byly klíčové změny ve způsobu realizace projektu NIQES, které zajistí úspěšné dokončení projektu i tvorbu kvalitních a účelných výstupů využitelných jak pro Českou školní inspekci, tak pro jednotlivé školy. Jako dosud poslední stěžejní krok, který Česká školní inspekce pod vedením Tomáše Zatloukala připravila, jsou Koncepční záměry inspekční činnosti pro období 2014-2020, které vedení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jednomyslně schválilo.

„Jsem přesvědčen, že nový ústřední školní inspektor je garantem pozitivních změn ve fungování České školní inspekce. Dlouhodobě zastávám názor, že inspekce by prioritně neměla klást důraz pouze na formální kontrolu, ale především na kvalitu a efektivitu výuky,“ uvedl ministr školství Dalibor Štys. „Rozhodl jsem se proto Tomáše Zatloukala, který byl dosud pověřeným ústředním školním inspektorem, řádně jmenovat do funkce,“ doplnil ministr školství.

Tomáš Zatloukal je celoživotním pedagogem, působil jako ředitel velkého gymnázia, byl členem výboru pro vzdělávání Evropského parlamentu, působil jako náměstek ústřední školní inspektorky a následně jako ředitel odboru vzdělávání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Od 1. října 2013 je ústředním školním inspektorem České školní inspekce.