Ministr Chládek dokončil Strategii vzdělávání 2020

Vydáno: 2 minuty čtení

K plánu rozvoje vzdělávací soustavy nazvanému Strategie vzdělávání 2020 hovořil dnes na tiskové konferenci ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Druhým tématem bylo čerpání peněz z evropských fondů, konkrétně situace Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Dokončením Strategie vzdělávání 2020 navazuje ministr Marcel Chládek na práci svých předchůdců. "Je to materiál, který synchronizuje systém strategického řízení českého školství, a to vzhledem k tomu, že celý systém je značně decentralizovaný," prohlásil v úvodu M. Chládek.

Strategie obsahuje tři klíčové priority. Tou první je snižování nerovnosti ve vzdělávání.  "To je největší problém českého školství," podotkl ministr Chládek. Cílem je v tomto případě například zvýšit dostupnost a kvalitu předškolního vzdělávání a rané péče, zavést povinný poslední ročník předškolního vzdělávání nebo snížit počet odkladů školní docházky a provázat je se systémem přípravných tříd.

Druhou prioritou je podpora kvalitní výuky učitele, s čímž souvisí dokončení a zavedení kariérního systému či posílení kvalitní výuky budoucích pedagogů na vysokých školách.

Třetí prioritou je odpovědné a efektivní řízení vzdělávacího systému. Zde je důležitým úkolem ustavení Národní rady pro vzdělávání. "Tato rada bude orgánem apolitickým, bude složená z odborníků a bude dodržovat kontinuitu školské strategie bez rozdílu toho, kdo je momentálně ministrem školství, nebo momentálně řídi vládu, tak aby celý systém šel jedním směrem a klíčové priority, které někdo nastaví, mohl jiný dokončit," uvedl M. Chládek.

Strategie vzdělávání 2020, kterou by měla příští měsíc schválit vláda, představuje zároveň klíčový dokument a podmínku pro čerpání prostředků z Evropské unie.

ČR dosud měla s čerpáním prostředků z EU určité problémy. V tomto ohledu je na tom podle ministra Marcela Chládka nejhůře Operační program Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), který je v současné době přezávazkovaný o přibližně 4 miliardy korun. Zároveň z něj hrozí ztráta až 10 miliard korun.

„Máme připravený havarijní plán, jak minimalizovat ztráty z minulého období,“ ujistil ministr Chládek.

„Hrozbu ztráty můžeme letos snížit k 6 nebo 6,5 miliardám korun,“ doplnila náměstkyně ministra Petra Bartáková.