Ministerstvo školství připravilo novelu školského zákona

Vydáno: 1 minuta čtení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dokončilo práce na novele školského zákona. Upravená legislativní norma míří do vnějšího připomínkového řízení. Novela například plánuje zavést registr pedagogických pracovníků, který by platil od 1. 1. 2016. "Do školského zákona se doplní povinnost škol předávat ministerstvu údaje o pedagogických pracovnících, což v současné době z nepochopitelných důvodů chybělo," říká k novele ministr školství Marcel Chládek s tím, že z těchto údajů bude možné zjistit například počet pedagogů, jejich kvalifikace, ale i věkové složení pedagogického sboru v jednotlivých školách.

Dalším bodem novelizace je zpřístupnění přípravných tříd základních škol všem dětem, a to od 1. 9. 2015. Do přípravné třídy tak bude nově možné zařadit i dítě bez sociálního znevýhodnění. Novela chce také obnovit pravidlo jmenování ředitelů veřejných škol do pracovního poměru na dobu neurčitou. Tzv. „funkční období“ budou zachována ve vztahu k oprávnění zřizovatele vyhlásit po uplynutí každých šesti let působení ředitele na příslušném vedoucím pracovním místě konkurz na toto místo. Novela také zabezpečí prostřednictvím Národního ústavu pro vzdělávání uskutečňování státních zkoušek z těsnopisu, psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači. "Již se nesmí opakovat situace, že tato zkouška, kterou ročně skládají desítky tisíc studentů, bude prakticky k ničemu, protože ze zákona nedopatřením vypadla," říká ministr školství Chládek, který v minulosti na toto riziko upozornil.