Měsíc filmu na školách 2013

Vydáno: 3 minuty čtení

Každoročně v listopadu proběhnou na stovkách základních a středních škol projekce filmů k tématu moderních československých dějin a besedy s pamětníky nacistického a komunistického bezpráví.

Vyberte si film a zapojte i svou školu. Projekt je uveden v Doporučení MŠMT k výuce dějin 20. století.

Na Měsíci filmu na školách spolupracují:

Dcery politických vězňů

Konfederace politických vězňů

Moderní dějiny

Nakladatelství Atlantis

Skautské století

Svaz pomocných technických praporů; Vojenské tábory nucených prací

V rámci 9. ročníku si školy mohou opět vybrat zdarma jeden film z nabídky dokumentárních snímků přibližujících moderní československé dějiny. Letos jsme pro vás připravili průřez nejdůležitějšími etapami naší historie: 2. světová válka a holocaust, perzekuce 50. let, rok 1968, normalizace a sametová revoluce.

MĚSÍC FILMU NA ŠKOLÁCH 2013 NABÍZÍ TYTO TITULY:

HITLER, STALIN A JÁ / Helena Třeštíková / ČR / 2001 / 56 min. / téma: 2. sv. válka a holocaust

POSTAVENÍ MIMO HRU / Ivan Biel / ČR / 2010 / 57 min. / téma: persekuce v 50. letech

DESET BODŮ / Milan Maryška / ČR / 1969 / 22 min. / téma: rok 1968

ČESKÉ DĚTI / Karel Strachota / ČR / 2012 / 38 min. / téma: normalizace

PODMÍNKY ZAPOJENÍ

1/ Každá škola si může objednat JEDEN FILM z nabídky, který obdrží na DVD. 2/ Po projekci musí následovat BESEDA S HOSTEM (pamětníkem, historikem apod.). 3/ Projekce a beseda musí proběhnout BĚHEM LISTOPADU 2013. 4/ K přihlášení do projektu je potřeba být zaregistrován na jsns.cz

BONUSY PRO PŘIHLÁŠENÉ PEDAGOGY

Pedagogové, kteří se zaregistrují na web jsns.cz plnou registraci se smlouvouUzavřením Smlouvy o využívání databáze výukových a audiovizuálních děl získáte možnost využití materiálů přímo na webových stránkách www.jsns.cz (možnost využití filmů online a přístup k mnoha doprovodným materiálům, které je možné ze stránek www.jsns.cz stáhnout.). získají navíc také tyto bonusové materiály:

• film NORMALIZAČNÍ LOUTKA – loutkový film, podle skutečných událostí ze života autorů, o tom, jak se žilo v normalizačním Československu.
  • film HOŘÍCÍ KEŘ – první díl třídílného dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR.
  • příručku PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ PROPAGANDA, která popisuje nástroje a formy komunistické propagandy a její vývoj mezi lety 1948 a 1989, poukazuje na inspiraci propagandou fašistickou a přináší ukázky propagandy v médiích, literatuře, filmu, na půdě škol či ve veřejném prostoru. Příručka zahrnuje informační texty, dobové a archivní materiály a slovníček pojmů.