Kariérní řád pro učitele má být zaveden ve školním roce 2015-2016

Vydáno: 2 minuty čtení

Zavedení nového kariérního systému učitelů, to bylo hlavní téma národního kulatého stolu organizovaného ministerstvem školství ve středu 14. května 2014 v Praze. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství (ČMOS PŠ) na jednání reprezentoval předseda František Dobšík.

Ministerstvo školství plánuje zavedení kariérního systému pedagogů ve školním roce 2015/2016. Kariérní řád bude zaváděn postupně, a to od adaptačního období, které musí povinně absolvovat všichni začínající učitelé.

V souvislosti s tím ministerstvo slibuje, že zajistí nárůst finančních prostředků pro zavedení kariérního systému a dostatečně podpoří ředitele škol (včetně jejich profesního rozvoje). K odstartování kariérního řádu je potřeba také do praxe zavést standard pedagoga a provázat jej s jeho průběžným hodnocením  – cílem podle ministerstva je pomáhat kantorům zlepšit jejich pedagogickou práci.

Ministerstvo hodlá také vytvořit pozici mentora (pedagoga, který dosáhl určitých znalostí a dovedností v některé profesní oblasti – bez ohledu na věk či délku praxe) – takový člověk pak může pomáhat ostatním učitelům. Pedagogičtí lídři mají být podpořeni adekvátním ohodnocením a take snížením jejich přímé vyučovací povinnosti tak, aby mohli pracovat jako mentoři ve své či jiné škole.

Každý začínající učitel by měl mít možnost spolupracovat s uvádějícím pedagogem, který má mentorské dovednosti.

Každý pedagog by měl mít také šanci kdykoliv během své praxe využít individuální formu podpory  – ta by měla být založená na reflexi vlastní pedagogické činnosti a učitel by k tomu měl mít odborné vedení.