Inspirace pro školská zařízení zájmového vzdělávání 2014

Vydáno: 2 minuty čtení

Krásný výhled z 13. patra konferenčního sálu hotelu SOU gatronomie a podnikání Pramen se stal podmanivou kulisou celostátního semináře pedagogických pracovníků školních družin a školních klubů, který se pod názvem „Inspirace pro školská zařízení zájmového vzdělávání 2014“ uskutečnil ve dnech 6. a 7. června v Praze na Černém Mostě, poprvé od transformace NIDM pod hlavičkou Národního institutu pro další vzdělávání.

Ve školních družinách pracují téměř výlučně ženy a při společném zahájení se jich sešla víc než stovka. Účastnice z celé republiky přivítali hosté, kteří mají k problematice školních družin a školních klubů blízko a mnohdy je to pro ně nejen profesní, ale zároveň srdeční záležitost: ředitelka NIDV Mgr. Helena Plitzová, poslanec Parlamentu ČR a předseda Asociace vychovatelů školských zařízení Mgr. Petr Kořenek, zástupkyně odboru pro mládež MŠMT Andrea Šimáková, náměstkyně NIDV a projektová manažerka Mgr. Irena Hošková, ředitelka SOU Zdeňka Matoušová a Naďa Eretová, šéfredaktorka měsíčníku Řízení školy.

Pak už následovala první přednáška věnovaná otázkám nového Občanského zákoníku a legislativě vůbec ve vztahu právě ke školním družinám a školním klubům, kterou si pro celé plénum připravil RNDr. Milan Macek. O tom, že jde o téma velmi potřebné a stále aktuální, svědčila řada dotazů a živý zájem přítomných.  Po obědě se účastnice rozešly do jednotlivých vzdělávacích dílen:  Zdravé klima v neformálním vzdělávání, Výtvarné inspirace, Silnice za to nemůže, Dramatická výchova nás baví, Společně do přírody, Problematika zájmového vzdělávání a Zvyky a svátky v novém kabátě.  Páteční večer byl věnován především schůzi ASVŠ a pokračoval neformálním setkáním, kde si účastnice semináře nejen vyměňovaly zkušenosti, ale měly také možnost navázat nová přátelství. Workshopy pokračovaly i v sobotu dopoledne a celé setkání bylo završeno představením výstupů z jednotlivých dílen.