Eduína 2013 představuje inovativní projekty roku: Proměny školních zahrad Nadace Proměny a nauková videa Khanovy školy

Vydáno: 4 minuty čtení

EDUin a český Google poprvé udělují ve třech kategoriích ceny za inovace ve vzdělávání.

Včera v 17.00 v Grand Café Orient v Domě U Černé Matky Boží byly uděleny ceny Eduína 2013 za inovace ve vzdělávání. Cena, u jejíhož založení stojí obecně prospěšná společnost EDUin a český Google, chce upozornit na to pozitivní, co se v posledních letech objevilo ve vzdělávání v České republice. Oceněny byly projekty založené na využití technologií i ty, jež se snaží inovovat zavedené pedagogické postupy.

Pravidla pro nominace na cenu Eduína 2013 byla zveřejněna v květnu tohoto roku. Do konce září se sešlo 68 nominací. Z nich odborná porota vybrala devět finalistů. O těch hlasovala veřejnost prostřednictvím internetu a rozhodla tak o pořadí tří nejlepších projektů ucházejících se o Cenu veřejnosti. Ze stejných devíti finalistů vybrala odborná porota své favority pro Cenu odborné poroty a český Google ve spolupráci s experty vybral ze všech nominací ty, které se zabývají technologiemi. Z devíti projektů, které postoupily do finále, ocenila porota sestavená Googlem tři projekty a udělila Cenu za využití technologií ve vzdělávání.

Doporučujeme věnovat pozornost i projektům na druhých a třetích místech. Už samotný postup do finále při tak velké konkurenci znamenal úspěch a výsledky hlasování navíc byly často velmi těsné.

Cena odborné poroty

Zahrada hrou Program podporující proměny školních zahrad v inspirativní prostředí rozvíjející dovednosti, tvořivost a fantazii dětí. Je zároveň metodickou pomůckou, která školy i žáky učí, jak postupovat při realizaci náročného projektu. www.promenyproskoly.cz
Cena za využití technologií ve vzdělávání
Khanova škola Český překlad Khan Academy, výukového systému zdarma pro všechny. Stovky lekcí z matematiky, fyziky i humanitních věd mohou být alternativou k tradiční podobě vzdělávání. https://khanovaskola.cz/
Cena veřejnosti
(téměř tisícovka hlasujících rozdala 2 380 hlasů)

Zahrada hrou Zatímco odborná porota oceňovala především metodickou část projektu, veřejnost zaujala konkrétnost programu a výborně zpracované stránky včetně metodické pomoci těm, kdo chtějí s proměnou své školní zahrady začít. www.promenyproskoly.cz

Kompletní seznam oceněných včetně seznamu všech finalistů naleznete v příloze tiskové zprávy.
Složení sedmičlenné odborné poroty s profily jednotlivých porotců najdete ZDE.

Táťána le Moigne, ředitelka českého Googlu, který realizuje celoroční kampaň Google pro vzdělávání v Česku, dodala: "Naším cílem bylo objevit ty, kteří velmi zajímavým a pro ostatní inspirativním způsobem využívají technologie, aby výuku usnadnili a zpříjemnili. Inovace jsou podstatou Googlu, proto jsme zároveň chtěli ve spolupráci s EDUin ocenit všechny, kteří se snaží novými přístupy a nápady rozvíjet vzdělávání v Česku.“

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: "Na prvním ročníku ceny Eduína mě zaujalo množství nominovaných projektů. Ty ukazují, že v oblasti vzdělávání mnoho lidí dělá skvělé věci, jen se o tom moc neví. To byl ostatně hlavní důvod, proč jsme se ve spolupráci s Googlem rozhodli cenu vyhlásit. A druhé podstatné zjištění je, že vzdělávání dnes už rozhodně není totéž, co školství. Velká část projektů, které postoupily do finále, včetně těch vítězných, není orientována přímo na práci ve škole a ve vyučovacích hodinách, ale nabízí možnost rozvíjet svoje schopnosti a znalosti každému, kdo o to projeví zájem.“