ČŠI provede výběrové šetření výsledků žáků

Vydáno: 3 minuty čtení

Po dvouletých zkušenostech z ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, do nějž se povinně zapojily téměř všechny školy vzdělávající žáky v příslušných ročnících, připravuje Česká školní inspekce provedení výběrového šetření na vzorku cca 400 škol. Toto výběrové šetření bude zaměřeno na ověření výsledků žáků 4. a 8. ročníků základních škol a 2. ročníků středních odborných škol a středních odborných učilišť, a to v oblasti Člověk a jeho svět (4. ročníky ZŠ), jazyková gramotnost (8. ročníky ZŠ a 2. ročníky SOŠ a SOU) a přírodovědná gramotnost (8. ročníky ZŠ). Uvedené tři testované oblasti budou doplněny stručnou anketou.

„Výběrové šetření bude ověřovat míru dosažení požadovaného standardu a výstupů rámcových vzdělávacích programů a bude provedeno elektronickou cestou prostřednictvím platformy iSET – inspekčního systému pro elektronické testování. Cílem testování je poskytnout žákům, rodičům, učitelům, ředitelům škol i státu objektivizovanou a relevantní informaci o výsledcích vzdělávání,“ informoval ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Školy budou do vzorku vybrány proporcionálně podle jejich počtu v jednotlivých krajích, podle zřizovatele, školy úplné i prvostupňové, zařízení podle velikosti školy i sídla, v němž se škola nachází, střední odborné školy a střední odborná učiliště apod.

Výběrové ověřování výsledků žáků chválí i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. „Jsem velmi rád, že ČŠI přistoupila k výběrovému šetření a že se testování nedrží striktně pouze 5. a 9. tříd základních škol. Vítám také to, že školy budou moci provádět testování interně samy. Plošné testování byla cesta špatným směrem a už mnohokrát jsem, a to na základě i negativních zkušeností ze zahraničí, před tímto jednostranným přístupem varoval,“ řekl ministr školství.

Testování bude realizováno ve dvoutýdenním cyklu, v termínech 19. 5. – 23. 5. 2014 a 26. 5. – 30. 5. 2014. V prvním týdnu bude možné otestovat 8. ročníky v oblasti přírodovědné i jazykové gramotnosti a 2. ročníky středních odborných škol a učilišť, ve druhém týdnu bude pokračovat testování 8. ročníků v oblasti jazykové gramotnosti a bude provedeno testování 4. ročníků.Konkrétní dny pro testování si určí sama škola. Žáci obdrží výsledek svého testu ihned po jeho skončení, souhrnné výsledky pak budou k dispozici do 6. 6. 2014.

Každý test, který budou žáci vyplňovat, bude trvat 60 minut, doplňková anketa maximálně 20 minut. Testy budou přizpůsobeny žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, jejich účast však bude dobrovolná. Naopak účast škol vybraných do vzorku bude povinná a šetření výsledků bude realizováno v režimu inspekční činnosti, v souladu se zákonným zmocněním České školní inspekce dle § 174 odst. 2 písm. a) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, získávat mimo jiné informace o vzdělávání žáků.

„Také školy, které nebudou zařazeny do vzorku, budou mít možnost dle svého uvážení provést individuální testování po ukončení výběrového šetření České školní inspekce, kdy budou veškeré testové úlohy použité v popsaném výběrovém šetření rovněž umístěny do testovací aplikace a zpřístupněny všem školám. Výstupy z tohoto testování budou shodné s těmi, které obdrží školy ve výběrovém šetření,“ upřesnil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Školám, které byly vybrány do testovacího vzorku pro květnové výběrové šetření výsledků žáků na úrovni 4. a 8. ročníků základních škol a 2. ročníků středních odborných škol a učilišť, budou podrobné informace a instrukce v nejbližších dnech zaslány elektronickou cestou