ČŠI prezentuje výsledky šetření PISA 2012

Vydáno: 3 minuty čtení

V pondělí 27. ledna 2014 zahájila Česká školní inspekce sérii odborných seminářů ke zveřejnění výsledků mezinárodního šetření PISA 2012. Mezinárodní šetření PISA (Programme for International Student Assesment) je považováno za největší a nejdůležitější mezinárodní šetření v oblasti měření výsledků vzdělávání, které v současné době ve světě probíhá. Šetření je jednou z aktivit Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Úvodního semináře se zúčastnili zástupci pedagogické veřejnosti, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, profesních asociací, vzdělávacích institucí, obou komor Parlamentu ČR, vysokých škol a vedoucích pracovníků České školní inspekce. Šetření PISA 2012 bylo primárně zaměřeno na oblast matematické gramotnosti, ve všech zúčastněných zemích se však zároveň testovaly schopnosti žáků řešit problémové úlohy mezipředmětového charakteru.

Seminář zahájili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a první náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřich Fryč. Ústřední školní inspektor prezentoval proces zjišťování a výsledky šetření PISA 2012 v souvislosti s dopady na zvyšování kvality vzdělávání ve školách v České republice. V návaznosti na jeho vystoupení shrnul první náměstek ministra Jindřich Fryč priority vzdělávací politiky České republiky do čtyř hlavních bodů, jimiž jsou podpora slabších žáků, podpora rovného přístupu ke vzdělávání, zlepšení podmínek pro žáky se speciálně vzdělávacími potřebami včetně nabídky vzdělávání učitelů v této oblasti a motivace škol k práci s talentovanými žáky.

Realizátoři šetření PISA 2012 - Jana Palečková, Josef Basl, Radek Blažek a Zuzana Janotová – ve svých vystoupeních přehledně shrnuli nejpodstatnější poznatky, které z uvedeného šetření pro české školství vyplynuly. V České republice mimo jiné stále přetrvává fakt, že úspěch žáků ve vzdělávání úzce souvisí se socioekonomickým statusem jejich rodičů. Během semináře byly vysvětleny některé úlohy sledující matematickou gramotnost. Národní koordinátorka šetření PISA Jana Palečková účastníkům semináře poskytla pohled na přípravu šetření PISA 2015, které již bude probíhat pouze v elektronické formě, což bude nejen pro školy, ale také pro zadavatele a realizátory šetření nemalou výzvou.

Další semináře se uskuteční v nadcházejících dnech - odborníci ve vzdělávání a pedagogičtí pracovníci mají možnost se jich zúčastnit dne 28. ledna v Hradci Králové, 29. ledna v Praze, dále potom 18. února v Plzni, 19. února v Českých Budějovicích a 20. února ve Zlíně.

Mezinárodní šetření PISA 2012 je součástí individuálního projektu národního Kompetence I, jehož garantem a realizátorem z pozice partnera MŠMT je právě Česká školní inspekce. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.