ČŠI pilotuje další systémy vyvíjené v rámci projektu NIQES

Vydáno: 3 minuty čtení

V rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), konkrétně v rámci jeho klíčové aktivity č. 2, realizuje Česká školní inspekce vývoj interaktivního prostředí pro tvorbu, modifikaci a hodnocení školních vzdělávacích programů, včetně implementace metodik hodnocení a včetně integrovaného systému inspekční činnosti pro sběr, záznam a vyhodnocování dat (dále „EPIS“).

Hlavním cílem EPIS je implementace jednotné integrované technologické platformy s využitím moderních webových technologií, skládající se z následujících systémů, z nichž každý je koncipován tak, aby jeho funkce byly přístupné i pro uživatele z řad pracovníků škol:

  • Systém EPIS1 – elektronický integrovaný systém pro sběr inspekčních dat, jejich záznam, zpracování a podporu základních činností ČŠI,
  • Systém EPIS2 – informační systém určený pro tvorbu, modifikaci a hodnocení školních vzdělávacích programů,
  • Systém EPIS Portál – webový portál umožňující publikovat veřejnosti vybraná data ze systémů EPIS nebo vyhledat školy dle zvolených parametrů, obsahující redakční systém pro úpravy obsahu portálu samotnými uživateli, včetně možnosti vytvoření vlastní webové prezentace ze strany školy,
  • Systém Helpdesk – systém pro jednotné řízení požadavků uživatelské podpory informačních systémů ČŠI.

Po dokončení implementace integrované platformy systémů projektu EPIS bylo v průběhu posledního čtvrtletí roku 2013 v rámci přípravy na pilotáže systémů vyškoleno více než 200 pracovníků ČŠI a zhruba 440 pracovníků škol. V prvním čtvrtletí roku 2014 pak bude proškoleno dalších zhruba 130 externích spolupracovníků a zhruba 150 vybraných pracovníků škol.

V souladu s harmonogramem projektu probíhá v současné době pilotní ověřování systémů EPIS1 (systém pro záznam inspekčních dat) a EPIS2 (systém pro práci se školními vzdělávacími programy ze strany inspekce i samotných škol) před zahájením jejich „ostrého“ provozu. Pilotního ověřování, které končí na začátku března 2014, se účastní kromě pracovníků ČŠI také více než 300 škol z celé České republiky a celkový plánovaný počet pilotních uživatelů přesáhne 800 osob. Další fáze pilotního ověřování pak bude pokračovat až do konce měsíce června.

Cílem pilotního ověření je zejména prověření nastavených procesů, praktické vyzkoušení implementovaných funkčností a uživatelského prostředí a získání podnětů a zpětné vazby od uživatelů všech uživatelských rolí k zajištění komfortního a intuitivního ovládání pro následný „ostrý“ provoz systémů EPIS. Před jeho spuštěním budou systémy upraveny právě ve vazbě na podněty získané v průběhu pilotáží.