Aktuality - strana 266

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání  zpestřuje divákům televizní reklamní bloky dvěma novými spoty. Ty je možné aktuálně sledovat  na třech nejsledovanějších televizních stanicích České republiky. Začíná tím část dlouhodobé mediální kampaně  „Pomáháme pomáhat, učit a bádat“, která je tentokrát zaměřena na prezentaci vědy a vysokého školství, jenž patří mezi klíčové oblasti finanční podpory z operačního programu.
Vydáno: 02. 03. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání  zpestřuje divákům televizní reklamní bloky dvěma novými spoty. Ty je možné aktuálně sledovat  na třech nejsledovanějších televizních stanicích České republiky. Začíná tím část dlouhodobé mediální kampaně  „Pomáháme pomáhat, učit a bádat“, která je tentokrát zaměřena na prezentaci vědy a vysokého školství, jenž patří mezi klíčové oblasti finanční podpory z operačního programu.
Vydáno: 02. 03. 2017
Česká školní inspekce nabízí všem zájemcům o problematiku vzdělávání přehledy vybraných informací a zajímavostí ze zahraničních elektronických zdrojů. Zpracovávány jsou zejména vybrané informace z oblasti hodnocení kvality procesů ve vzdělávání (např. externí evaluace/autoevaluace), výsledků vzdělávání žáků (např. standardizované testování, vlastní hodnoticí nástroje školy či učitele apod.) nebo informace týkající se posuzování různých metod výuky. 
Vydáno: 02. 03. 2017
Poslanecká sněmovna poslala do třetího čtení kariérní řád. S jeho podobou se mohla pedagogická veřejnost seznámit v rámci kulatých stolů v Brně a v Benešově i na různých výjezdech ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové do regionů v ČR. Cílem kariérního řádu je kromě jiného i zabránit klesajícímu počtu učitelů v regionálním školství.
Vydáno: 01. 03. 2017
„Mě samotného nechtěli přijmout na běžnou základní školu a měl jsem skončit ve škole zvláštní, a to jen kvůli tomu, že si všude s sebou nosím vlastní židli,“ říká Patrik Procházka, který se v důsledku prodělaných poporodních komplikací pohybuje na vozíku. „Nikdy bych pak neabsolvoval studium na prestižní české škole Open Gate a poté za pomoci stipendií The Kellner Family Foundation a Bakala Foundation nestudoval v zahraničí, nikdy bych neprocestoval přes 500 000 km v různých zemích světa, nikdy bych nebyl součástí skupiny lidí, kteří pomáhají tvořit lepší Česko,“ vysvětluje tento aktivní mladý muž, který vystudoval psychologii na Lynn University na Floridě a v současné době se s plným nasazením věnuje přípravám svého projektu „Drž se svých snů bezpodmínečně – cesty za vítězstvím“.
Vydáno: 01. 03. 2017
Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje spotřebitele na výskyt potraviny nevhodné k lidské spotřebě v tržní síti: sáčkový čaj Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou, označení šarže: L 09111630 C, datum minimální trvanlivosti: 09 11 18, výrobce: MOKATE S.A., ul. Katowicka 265a, 43-450 Ustroň, Polsko.
Vydáno: 28. 02. 2017
Také v letošním roce vyhlašují Velvyslanectví SRN, Rakouské velvyslanectví, Goethe Institut v Praze a partneři Cenu pro učitele němčiny, jejímž hlavním cílem je motivovat vyučující německého jazyka a podpořit jeho výuku a popularizaci v českých školách. Zájemci z řad učitelů němčiny mohou přihlásit projekty svých tříd a škol do této prestižní soutěže nejpozději do 18. dubna 2017. 
Vydáno: 28. 02. 2017
Ve čtvrtek 23. února 2017 navštívili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys jednání Školské komise Předsednictva Svazu měst a obcí ČR. Na něm představili hlavní zjištění, závěry a doporučení obsažené v tematických zprávách a ve Výroční zprávě České školní inspekce za školní rok 2015/2016. 
Vydáno: 27. 02. 2017
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy schválilo dne 21. února 2017 rozdělení státních dotací v rámci programu Rozvoj materiálně technické základny mimoškolních aktivit.
Vydáno: 24. 02. 2017
Stanovisko MŠMT k aplikaci vyhlášky č. 282/2016 Sb.
Vydáno: 24. 02. 2017
V rámci projektu realizovaného na observatořích mezinárodní organizace ESO (Evropská jižní observatoř) v Chile se astronomům podařilo dosáhnout významného objevu. Ve slunečním systému Trappist-1 vzdáleném přibližně 40 světelných let od Země zaznamenali existenci sedmi planet, které svou velikostí a atmosférou připomínají naši planetu a nacházejí se všechny v tzv. obyvatelném pásmu. To znamená, že teplota na jejich povrchu je srovnatelná s planetami Země a Mars a umožňuje přežití buněčného života. Nejméně šest z těchto planet má pevný, skalnatý povrch a na třech z nich se podle dosavadních zjištění může nacházet voda.
Vydáno: 24. 02. 2017
Nabízíme zápis a zvukovou nahrávku z debaty na téma, zda domácí úkoly zlepšují vzdělávací výsledky žáků, nebo naopak přispívají k domácímu napětí mezi dětmi a rodiči a zvětšují rozdíly mezi žáky, které rodiny ve vzdělávání podporují a nepodporují. Diskutovalo se v polovině února v EDUpointu na pražském Staroměstském náměstí. Debaty se zúčastnili Daniel Hůle z Člověka v tísni, Alexis Katakalidis učitel jazyků na základní škole, Šárka Miková, psycholožka, Josef Zemek, učitel, Pavel Kraemer, učitel a ředitel Institutu pro inovativní vzdělávání a Marta Plecitá, matka žáka základní školy. Moderoval Tomáš Feřtek z EDUin. 
Vydáno: 24. 02. 2017
Příležitost seznámit se s novými způsoby výuky holocaustu budou mít učitelé dějepisu a společenských věd, výchovní poradci a vedoucí pracovníci škol a školských zařízení v úterý 28. února 2017 v Pardubicích. Jako přednášející se semináře zúčastní významní odborníci na otázku holocaustu.
Vydáno: 24. 02. 2017
Na jaře 2021 budou žáci gymnázií a lyceí poprvé skládat státní maturitu povinně ze tří předmětů, kromě českého jazyka a literatury také z cizího jazyka a matematiky. Pro úspěšný start povinné zkoušky z matematiky v rámci společné části připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy kroky ke zkvalitnění výuky matematiky a podpoře učitelů.
Vydáno: 23. 02. 2017
Náměstek ministryně  školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech jednal dnes v sídle České školní inspekce o záměrech ministerstva školství a jeho prioritách. Hlavními tématy bylo testování a ověřování znalostí žáků a sdílení zkušeností v oblasti předškolního vzdělávání.
Vydáno: 23. 02. 2017
Na krajském pracovišti NIDV v Pardubicích byl ve středu 22. února ukončen první blok místních konferencí projektu SRP. Účastníci od počátku projevovali velký zájem o přednášené novinky i plánované aktivity ze vzdělávacích činností i činností center podpory. Projektový tým velmi ocenil, že ve všech krajích se těšily místní konference zájmu ze strany zástupců IPo MAP. Konference přinesly pozitivní ohlasy i cenné podněty pro další práci expertů projektu.
Vydáno: 23. 02. 2017
Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, provedl ve spolupráci s agenturou MEDIAN průzkum zjišťující stav výuky mediální výchovy na českých středních školách a potřeby učitelů, kteří ji vyučují. Výsledky bude prezentovat na konferenci Mediální vzdělávání a české školství, která se koná dnes, ve středu 22. února. Zde mj. nabídne pohled novinářů na proměnu mediálního prostoru, který nastal s rozmachem nových technologií, a reflexi mediální výchovy na českých školách učiteli, studenty i odbornou veřejností.
Vydáno: 23. 02. 2017
Do poloviny letošního roku by Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) mělo spustit nový investiční program na financování regionálního školství. Čerpat z něj budou moci města a obce všech velikostních kategorií. Bude z něj možné financovat například mobilní učebny či stavební úpravy ve školách. Resort tak reaguje na potřeby samospráv v souvislosti s novým školským zákonem, který zvyšuje kapacitu škol.
Vydáno: 22. 02. 2017
Věstník MŠMT. Ročník LXXII. Sešit 01-02/2017 (48 s.)
Vydáno: 21. 02. 2017
„Děti přijímají spolužáka tak, jak jej přijímá učitel. Ten má bohudík a někdy bohužel vše ve svých rukou. Učitel je ten, který formuje vztahy ve třídě, takže pokud má učitel víru ve všechny děti, že to zvládnou, tak to prostě zvládnou, bez ohledu na jejich „limit“,“ říká Vendula Jašková, učitelka a spoluzakladatelka Otevřené třídy v Třebíči, která sice spadá pod běžnou školu, ale funguje trochu jinak.
Vydáno: 21. 02. 2017