Aktuality - strana 254

Na 34 středních školách, které dlouhodobě vykazují vysokou neúspěšnost žáků ve společné části maturitní zkoušky, prováděla Česká školní inspekce (ČŠI) od listopadu 2016 do dubna 2017 šetření. Jako hlavní příčiny neúspěchu zjistila nedostatečné přijímací řízení ve školní části, velkou míru absence žáků ve vyučování či nedostatek aprobovaných učitelů.
Vydáno: 21. 08. 2017
Znění účinné od 1. 9. 2017
Vydáno: 18. 08. 2017
Studentské parlamentní volby 2017 proběhnou 3. a 4. října 2017.
Vydáno: 17. 08. 2017
Měsíc filmu na školách probíhá každý rok v listopadu a je určen žákům druhého stupně základních škol a středoškolákům. Vyučující ve školách promítají filmy k moderním československým dějinám a zvou na besedy pamětníky, historiky a filmaře.
Vydáno: 17. 08. 2017
Dostatek míst ve školkách, podporu částečných úvazků či výhodné novomanželské půjčky slibují rodinám před volbami některé z deseti stran, kterým by podle průzkumů z posledních týdnů dala hlas aspoň tři procenta lidí. Politici počítají i s podporou pěstounské péče, změnami dávek a se sociálním či dostupným bydlením. Vyplývá to z volebních programů, které strany zveřejnily na webu.
Vydáno: 16. 08. 2017
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podpoří na jednání vlády s odbory o růstu platů záměr, aby se tarify ve veřejném sektoru zvedly od listopadu o 15 procent učitelům a o deset procent všem ostatním pracovníkům. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je návrh "seriózní a odpovídá růstu ekonomiky". Jednání kabinetu s odboráři se má konat 21. srpna. Ve hře je několik variant zvýšení výdělků.
Vydáno: 16. 08. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy plánuje vyhlásit výzvu Inkluzivní vzdělávání pro sociálně vyloučené lokality (SVL). Z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání je pro tuto oblast připraveno 250 milionů korun.
Vydáno: 15. 08. 2017
Na rekonstrukce a modernizace vysokých škol stát připravil téměř 14 miliard korun, školy ale v letech 2011 až 2016 nevyčerpaly ani polovinu. Ministerstvo školství jako správce programu navíc nemá ani přehled o tom, jestli a jak peníze poskytnuté na obnovu a rozvoj vysokoškolské infrastruktury pomohly.
Vydáno: 15. 08. 2017
Letošní prázdniny měly být prvními, do kterých se promítne novela zákona neumožňující zaměstnávat učitele jen na školní rok. Podle údajů Úřadu práce ČR ale opět během prázdnin vzrostl počet učitelů, kteří jsou bez práce. Podle předsedy Unie školských asociací Czesha Jiřího Zajíčka byla změna zákona "nafouknutou populistickou bublinou", která nic neřeší.
Vydáno: 15. 08. 2017
MŠMT reaguje na otevřený dopis ohledně výběrového řízení na pozici ředitele/ky Národního ústavu.
Vydáno: 14. 08. 2017
Podle všeobecného mínění pedagogů a bezpečnostních expertů nejsou české školy připraveny na nebezpečné situace, například útok střelce. Vít Rakušan, náměstek politického hnutí Starostové a nezávislí a náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro bezpečnost, s touto teorií souhlasí. O konkrétních řešeních pak pohovořil ve studiu DVTV.cz!
Vydáno: 14. 08. 2017
MŠMT se neztotožňuje se zjištěními Nejvyššího kontrolního úřadu v oblasti investic do veřejných vysokých škol. Stávající dotační program MŠMT průběžně vyhodnocuje a v současnosti připravuje podrobné podklady pro navazující program.
Vydáno: 11. 08. 2017
Sešity, psací potřeby nebo pomůcky na výtvarnou výchovu - věci, které musí každoročně nakupovat rodiče školáků. Taková investice do vzdělání dětí je přitom pro některé rodiny velkým zásahem do rozpočtu - utratí za ně průměrně tři tisíce korun, a to ještě před začátkem školního roku.
Vydáno: 11. 08. 2017
Kurzy jsou určeny nejen profesionálním hráčům na smyčcové nástroje, ale i amatérským nadšencům, žákům ZUŠ a učitelům. Probíhají v zajímavém prostředí z hlediska kulturních a historických krás.
Vydáno: 03. 08. 2017
MŠMT v pátek 28.7.2017 zveřejnilo návrh rozdělení dotací v programu V na podporu činnosti sportovních svazů.
Vydáno: 01. 08. 2017
Na letošní celosvětové finále soutěže Imagine Cup přicestovalo do ústředí Microsoftu v Redmondu 54 studentských týmů z celého světa, které soutěžily o ceny v celkové hodnotě 315 000 USD. V nabité konkurenci získal poprvé v historii soutěže hlavní cenu projekt z České republiky. Tým X.GLU studentů pražské ČVUT zvítězil s inovativním projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou.
Vydáno: 28. 07. 2017
Dodatek k osvědčení dostalo letos téměř 55 tisíc absolventů – vyučených i maturantů. Využít ho mohou především při hledání práce nebo při dalším studiu v zahraničí. Dokument, který často vyžadují zaměstnavatelé v Anglii a Německu, letos vydalo 596 středních škol, téměř polovina všech českých středních škol.
Vydáno: 27. 07. 2017
Publikujeme komentář Boba Kartouse o proměnách pracovního trhu, jak vyplývá z nedávné analýzy OECD, a nutnosti investovat do vzdělávání. Text vyšel 18.7. v Lidových novinách.
Vydáno: 24. 07. 2017
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech schválil po projednání v 28. poradě vedení MŠMT dne 18. 7. 2017 Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2017/2018.
Vydáno: 19. 07. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy schválilo po projednání ve 27. poradě vedení dne 11. 7. 2017 znění kritérií hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání, podle nichž bude Česká školní inspekce školy a školská zařízení ve školním roce 2017/2018 hodnotit. Kritéria vycházejí z modelu tzv. kvalitní školy, který Česká školní inspekce ve spolupráci s externími odborníky vytvořila.
Vydáno: 19. 07. 2017