Aktuality - strana 219

Na základní škole v Křižanově na Žďársku údajně spolužáci šikanovali teprve sedmiletou dívenku. Podle jejího otce ubližovali dceři fyzicky i psychicky. Případem se zabývá policie a událost šetřila také Česká školní inspekce.
Vydáno: 12. 07. 2018
Na tom, kolik přidat pracovníkům ve veřejném sektoru, se vláda s odboráři na pondělní schůzce nedohodla. Rozhodnout by se mělo do poloviny srpna, kdy bude jasnější, s jakými příjmy může počítat rozpočet pro příští rok.
Vydáno: 11. 07. 2018
Společnost Pražská teplárenská spravující a vlastnící výměníkové stanice, které rozvádí teplo do domácností, navázala spolupráci s graffiti umělci. Ti v ulicích pražských sídlišť v reakci na nevzhledné výtvory vandalů začali zkrášlovat výměníkové stanice velkoformátovými malbami.
Soutěž začne 17. září 2018
Vydáno: 10. 07. 2018
Povinná maturita z matematiky, jak je naplánována, hrozí velkým neúspěchem studentů. V rozhovoru pro Právo to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO) s tím, že by se mělo debatovat o zavedení dvou úrovní zkoušky z tohoto předmětu.
Vydáno: 10. 07. 2018
Zatímco děti a učitelé dvouměsíční volno většinou nadšeně vítají, některým politikům a také řadě rodičů se zdá příliš dlouhé.
Vydáno: 09. 07. 2018
Už rok u nás platí takzvané povinné předškolní vzdělávání. Rodiče pětiletých dětí musejí své potomky posílat do mateřských škol, nebo volit individuální vzdělání.
Vydáno: 09. 07. 2018
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga schválil po projednání v 27. poradě vedení MŠMT dne 3. 7. 2018 Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2018/2019.
Vydáno: 09. 07. 2018
V českých věznicích nejsou jen dospělí odsouzení. Za mřížemi je i přes osm desítek mladistvých. Vyplývá to z údajů vězeňské služby. Pod přísným dozorem si tam odpykávají tresty hlavně za drogové delikty nebo násilí včetně vražd.
Vydáno: 08. 07. 2018
První školní rok mají za sebou žáci ze třídy pro zvlášť nadané děti v Jihlavě. Základní škola si projekt nemůže vynachválit, přesto má řadu kritiků. Ti jsou zejména mezi politiky na jihlavské radnici. Nad budoucností speciální třídy tak visí veliký otazník.
Vydáno: 04. 07. 2018
Učitelé mediální výchovy jsou novodobí Koniášové a společnost se třese strachy, že se implementací mediální výchovy vracíme před rok 1989. To jsou hlavní obavy, které rezonují společností na sociálních sítích. Učitelé mediální výchovy se však musejí vypořádat s migrací z masových do síťových médií a měli by upozornit žáky a studenty na názorově silné výroky, které by je mohly v dospělosti vést k trestnímu stíhání.
Vydáno: 04. 07. 2018
Publikujeme komentář Boba Kartouse, který vyšel 30.6. v Mladé frontě Dnes. U příležitosti konce školního roku a rozdávání vysvědčení předkládá hodnocení českého školského systému. Audit vzdělávacího systému, na který text odkazuje, najdete ZDE.
Vydáno: 02. 07. 2018
Ano, Zápisník učitele verze A4 i A5 máme na skladě. A za stejnou cenu jako loni. Tentokrát v krásné modré barevné kombinaci a NOVĚ se zajímavými texty k hodnocení žáků!
Vydáno: 30. 06. 2018
Ať už vás letní větřík zavane kamkoliv, přejeme vám nádherné léto.
Vydáno: 30. 06. 2018
Poslanecká sněmovna dnes rozhodla o odložení reformy financování regionálního školství o rok. Reforma tak začne naplno platit od ledna 2020, některé dílčí změny ale budou spuštěny už v příštím roce. Poslanci také zrušili povinnost mateřských škol přijímat od roku 2020 i dvouleté děti, jejich rodiče o to projeví zájem.
Vydáno: 30. 06. 2018
Závěr školního roku patřil celorepublikovému finále robotické soutěže VEX IQ Challenge. V úterý 26. 8. 2018 se v areálu PVA v pražských Letňanech utkalo 30 týmů ZŠ i SŠ v prvním českém ročníku této mezinárodně zavedené soutěže. Vítězem v kategorii mladších žáků se stal tým ze ZŠ Grünwaldova, České Budějovice, v nejsilnější kategorii starších žáků zvítězily hned dva týmy, a to ZŠ Nerudova, České Budějovice a ZŠ a MŠ Šromotovo, Hranice a juniorům kra-lovali studenti ze SSŠMEP, s.r.o., Most. Soutěž organizuje společnost AV MEDIA a partnery jsou firmy ABB, Stäubli a Schunk, záštitu převzali náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Mgr. Petr Tulpa, Svaz průmyslu a do-pravy ČR a DigiKoalice.
Vydáno: 29. 06. 2018
V roce 1842 palentolog Richard Owen vymyslel označení dinosaurus, což v řečtině znamená „strašlivý ještěr“. Problémem je, že vědci nedávno přišli na svůj omyl, a to že dinosauři jako ještěři vůbec nevypadali. Byly totiž mnohem podobnější ptákům.
Vydáno: 29. 06. 2018
Publikujeme komentář Boba Kartouse, který vyšel 25. 6. na webu Svetchytre.cz pod názvem Čeho se česká škola bojí nejvíc? Inovací. Je na čase to změnit, ve kterém prezentuje svůj pohled na to, v čem je české škoství zastaralé a proč u nás nedokážeme ve školách budovat „inkubátory budoucích inovací“.
Vydáno: 28. 06. 2018
Několik dní prázdnin navíc si mohou užívat žáci a studenti některých škol v Karlovarském kraji. Města chystají ve dvou měsících volna rozsáhlé investice do školských zařízení. Bude se malovat, ale také zateplovat.
Vydáno: 28. 06. 2018
Více než polovina základních škol žáky jen známkuje a další zhruba třetina používá při hodnocení převážně známky. Pouze 6,5 procenta škol hodnotí slovně.