Aktuality - strana 212

Bývalý ředitel Základní umělecké školy ve Vsetíně Roman Konůpka vyzval krajského radního pro školství Petra Gazdíka k rezignaci. Viní ho, že do průběhu konkurzů na ředitele škol zasahuje politika. Gazdík to jednoznačně odmítá.
Vydáno: 10. 09. 2018
Největší konference o technologiích ve vzdělávání v České republice - 1.10. - 25.10.2018 Ve všech krajských městech
Vydáno: 09. 09. 2018
Většina studentů středních škol má malé povědomí o tom, jak fungují internetové vyhledávače a sociální sítě. Zhruba polovina z nich nerozpozná komerční sdělení od zpravodajského. Tato a další zjištění vyplývají z nového rozsáhlého výzkumu JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávacího programu společnosti Člověk v tísni. Závěry kvantitativního šetření jsou reprezentativní pro celou republiku a poukazují také na velmi výrazné rozdíly mezi gymnázii a ostatními typy středních škol.
Vydáno: 09. 09. 2018
Nadace OSF vyhlásila v sobotu 1. září 2018 již šestý ročník soutěže Společně otevíráme data, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. I tento rok je smyslem soutěže podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat.
Vydáno: 09. 09. 2018
Zavítá do 90 měst a představí československou architekturu v běhu století. Od Krušných hor po Karvinou, od Náchoda po Vimperk, od Prahy, přes Brno, Ostravu až do Bratislavy - mezi 28. zářím a 4. říjnem zamíří Den Architektury do téměř devadesáti měst po celé České republice a také na Slovensko. V průběhu týdne představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby.
Vydáno: 08. 09. 2018
Se stoupající úrovní vzdělanosti západního světa se sice dovednost číst a psát považuje za samozřejmou, pojem gramotnost u nás ale znamená spíše schopnost rozumět kontextu, chuť učit se a dovednost řešit reálné problémy. UNESCO vyhlásilo 8. září jako Mezinárodní den gramotnosti.
Vydáno: 08. 09. 2018
Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě potrestal podmínkou dvě učitelky z mateřské školy v Moravskoslezském kraji.
Vydáno: 07. 09. 2018
Vláda dnes schválila Dlouhodobé finanční opatření k navýšení kapacit lékařských fakult ČR na období 2019-2029. Jedná se o významný systémový krok v řešení nedostatku lékařů v České republice.
Vydáno: 07. 09. 2018
V Naší základní škole v Litni považujeme internet za významné prostředí, ve kterém se dnešní děti přirozeně pohybují. Využívání virtuálního prostoru při výuce českého jazyka učiteli nabízí mnoho možností, jak se dětem stát průvodcem ve světě médií. Učitel může žákům ukázat způsoby, jak se v prostředí internetu orientovat a jak rozvíjet schopnost hodnocení informací. Žáci mohou hodnotit provokativní videa a zároveň usuzovat, jaké důsledky hrozí při jejich šíření prostřednictvím populárních platforem, jako je YouTube, nebo si vyhledávat životopisné informace o významných osobnostech a ověřovat vzájemné rozpory v nalezených zdrojích.
Vydáno: 07. 09. 2018
Česká školní inspekce zveřejňuje zprávu o průběhu konkurzů na ředitele škol a školských zařízení, která komentuje zejména důvody vyhlášení konkurzů, charakteristiky uchazečů, vlastní průběh konkurzů a jejich výsledky.
Vydáno: 07. 09. 2018
Začátkem školního roku začíná být znovu aktuální diskuze o používání mobilních telefonů ve školách. Většina českých dětí dostane svůj první telefon právě s nástupem do první třídy. Jak to vypadá s používáním mobilů ve školách? Mají školy motivovat učitele, aby se svými žáky mobily a internet ve vyučování aktivně využívali? Nebo mobily v hodinách ruší a brání učení? Společnost T-Mobile provedla na toto téma na konci srpna průzkum mezi rodiči a učiteli a výsledky byly poměrně překvapivé. Zatímco většina rodičů se jasně vyslovila pro větší omezení mobilů ve škole, učitelé tak jednoznačný názor nemají – minimálně třetina oslovených dokonce v hodinách aktivně používá internet v mobilu k výuce.
Vydáno: 06. 09. 2018
Dokonce i složité dějinné události je dnes možné žákům přiblížit jasně a srozumitelně. Přesvědčte se o tom na workshopech Paměti národa, které připravujeme na základních i středních školách v celé České republice.
Vydáno: 06. 09. 2018
Konference se koná 12. listopadu 2018 v Brně a bude akreditovaná u MŠMT (DVPP).
Vydáno: 05. 09. 2018
Listopad bude na stovkách základních a středních škol i letos, stejně jako v uplynulých třinácti letech, patřit projekcím filmů s tematikou moderních československých dějin a besedám s hosty (pamětníky, historiky a filmaři). Pod hlavičkou projektu Příběhy bezpráví se bude konat už 14. ročník Měsíce filmu na školách. Pořádá jej Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni.
Vydáno: 05. 09. 2018
Program konference nabízí pohled na děti z odlišeného kulturního prostředí z různých perspektiv, od pohledu z ministerstva a vedení mateřských škol (možnost čerpání dotací a služeb), až po pohled z pedagogické praxe (praktické tipy pro učitele MŠ).
Vydáno: 05. 09. 2018
Zajímají vás globální témata? Baví vás interaktivní metody výuky a školní projekty? Chcete změnit vaše okolí k lepšímu a připravit žáky na život v současném propojeném světě? Staňte se prestižní Světovou školou!
Akreditovaný praktický seminář konaný 28.11.2018
Vydáno: 05. 09. 2018
Ministr si umí představit úplné zrušení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy a také konec povinné maturity z matematiky.
Vydáno: 05. 09. 2018
Zářijové děti a všechny ty, které rodiče pošlou do školy o rok později, mají v životě výhodu. Podle amerických sociologů totiž mají jako skupina lepší výsledky ve škole i v zaměstnání a méně často končí v kriminále. Být nejstarším ve třídě se vyplatí a je to dobrý přínos do života už od útlého věku.
Vydáno: 04. 09. 2018
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává nové číslo Zpravodaje.
Vydáno: 04. 09. 2018