Aktuality - strana 185

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se v prostorách Hrzánského paláce v Praze uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti udílení medailí Za zásluhy o rozvoj kvality vzdělávání. Ty uděluje, v souladu s příslušným nařízením vlády, Česká školní inspekce fyzickým a právnickým osobám za dlouhodobou a záslužnou činnost v oblasti rozvoje kvality vzdělávání v České republice. Ocenění tvoří diplom a medaile.
Vydáno: 30. 04. 2019
Čtenářské kluby Nové školy, o. p. s., si Vás opět dovolují pozvat na některou z březnových akcí našich center kolegiální podpory.
Vydáno: 30. 04. 2019
Branná výchova není na základních školách od roku 1991. Okrajově je nyní součástí několika předmětů jako občanská nauka, výchova ke zdraví, dějepis a jiných. Současná generace lidí mezi 30 a 40 lety tak například neví, jak se chovat během nehod, protože je to nikdo neučil.
Vydáno: 29. 04. 2019
Cigaretu by si ve škole zapálil jen trouba, ale iqos na rozdíl od ní není z člověka cítit ani v místnosti – oceňuje specifické výhody elektronických zařízení, která jsou alternativou klasických cigaret, sedmnáctiletá Kamila.
Vydáno: 29. 04. 2019
Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.
Vydáno: 29. 04. 2019
Ministerstvo školství se chystá kontrolovat kraje, jak rozdělily školám peníze na růst platů a zda se k učitelům dostaly i slibované odměny. Do nich měla letos putovat třetina přidávaných peněz.
Vydáno: 29. 04. 2019
V nejlepších vzdělávacích systémech je to až 10x více.
Vydáno: 26. 04. 2019
Česká školní inspekce zveřejňuje novou publikaci zpracovanou historiky z Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského a pojednávající o historii školní inspekce v českých zemích od předtereziánských dob po současnost.
Vydáno: 26. 04. 2019
Publikujeme komentář Martina Šimáčka, ředitele Institutu pro sociální inkluzi, který kritizuje novelu vyhlášky školského zákona číslo 27/2016 Sb., která jde proti smyslu části školského zákona věnované vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a proti smyslu strategie vzdělávání do roku 2020, jejíž jednou z priorit byla podpora inkluze a rovného přístupu ve vzdělávání. Text byl původně publikován v Učitelských novinách 16/2019 a převzat z blogu autora na Aktuálně.cz.
Vydáno: 26. 04. 2019
V sobotu 18. května 2019 se na Pedagogické fakultě UK uskuteční již 3. ročník konference Setkání s Hejného metodou, kterou pořádá katedra matematiky a didaktiky matematiky PedF UK ve spolupráci se společností H-mat, o.p.s.
Vydáno: 25. 04. 2019
Přijímání přihlášek do ceny pro inspirativní učitele působící na základních a středních školách GTP CR 2018 bylo uzavřeno na konci března. Počet nominovaných i přihlášených kandidátů je oproti minulému nultému ročníku dvojnásobný. Po prvním kole hodnocení postoupilo do semifinále 31 kandidátů. Finalisté ceny budou známi na konci dubna.
Vydáno: 25. 04. 2019
V souvislosti s debatou o způsobu získávání klíčových kompetencí žáky, jako jsou například zodpovědnost a samostatnost, se staly předmětem veřejných diskusí domácí úkoly. Mají své zastánce i odpůrce. Přestože jsou užitečnost i negativa DÚ nejen v Česku často diskutovaným tématem mezi učiteli, rodiči, odbornou veřejností, potažmo i žáky samotnými, ani v odborné literatuře na tomto neexistuje shoda.
Vydáno: 24. 04. 2019
V jarní části Robosoutěže, která se každoročně koná na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL), se tento týden opět utkají žákovské týmy z druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Vysoký zájem o účast a omezená kapacita Zengerovy posluchárny v Praze na Karlově náměstí donutily pořadatele k rozdělení finále do tří dnů. Ve dnech 24., 25. a 26. dubna si tak zasoutěží 145 týmů, o téměř 50 více než vloni.
Vydáno: 24. 04. 2019
Minulý týden se v prostorách ČNB uskutečnila závěrečná konference Global Money Week 2019. Konference dovršila světový týden vzdělávání dětí a mládeže o penězích a  finanční gramotnosti. Česká republika se zařadila mezi 169 zemí světa, které se této největší akce svého druhu zúčastnily.
Vydáno: 24. 04. 2019
Konkursy na ředitele škol se od 1. května více zaměří na odbornost uchazeče. Tu posoudí vyšší počet členů výběrové komise, kteří budou mít k dispozici předem stanovená témata pro vedení řízeného rozhovoru. Novela příslušné vyhlášky také zjednoduší administrativu při výběru vhodného uchazeče.
Vydáno: 24. 04. 2019
Ve dnech 7. a 9. května pořádá Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, "Studentské volby do Evropského parlamentu 2019". Volby do Evropského parlamentu mívají vůbec nejnižší účast ze všech typů voleb v ČR a zároveň jednu z nejnižších v rámci Evropské unie. K těm posledním, které se konaly v roce 2014, přišlo k urnám pouhých 18 % voličů.
Vydáno: 23. 04. 2019
Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny.
Vydáno: 23. 04. 2019
Představte si, že učíte na základní škole a máte plnou hlavu nápadů, jak žáky zaujmout. Pak si doma otevřete počítač a čtete: „Žádáme vás o vyplnění dotazníku, který je součástí hodnocení výsledků Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ukládá nám ho Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013, článek 56.“
Vydáno: 23. 04. 2019
Nejenom lékaři, zubaři, řidiči autobusů a technici. I ředitelé základních škol se už objevují na pomyslném seznamu nedostatkových profesí.