Vnitřní řád školní jídelny - obsah a vlastnosti interního předpisu

Vydáno: 13 minut čtení

Cílem článku je shrnout povinné obsahové náležitosti vnitřního řádu školní jídelny, popsat doporučené charakteristiky vnitřního řádu a usnadnit sestavení vnitřního řádu pomocí check listu. Pokud se některé informace vztahují na školní jídelny pouze některého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.

Vnitřní řád školní jídelny - obsah a vlastnosti interního předpisu
PhDr. Mgr.
Puškinová,
Ph.D.
Prověření obsahu vnitřního řádu, komunikace s adresáty vnitřního řádu
Jako impuls k prověření obsahu vnitřního řádu školní jídelny, výdejny nebo vývařovny (dále jen „školní jídelny“) z úhlu pohledu jeho úplnosti a správnosti a z hlediska vlastního používání pravidel vnitřního řádu poslouží
-
novela vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů, která je účinná od 1. 2. 2023 a která pro školní jídelny zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí zvyšuje horní hranici finančních limitů,
-
zjištění České školní inspekce (dále jen „ČŠI“) uvedená ve výroční zprávě ČŠI reflektující školní rok 2021/20221).
Ve výroční zprávě věnované školnímu roku 2021/2022 ČŠI uvádí:
Povinnost vydat vnitřní řád školského zařízení vyplývá z § 30 školského zákona. Podmínky pro poskytování školního stravování byly ve většině kontrolovaných školských zařízení stanoveny ve vnitřních řádech. V devíti zařízeních bylo ovšem zjištěno, že vnitřní řád nebyl vůbec vydán, ve 25 případech nebyly stanovené podmínky uváděné ve vnitřním řádu v souladu s právními předpisy. V 10 případech nebyli s vnitřním řádem prokazatelným způsobem seznámeni strávníci a v 11 případech nebyli zákonní zástupci nezletilých dětí a žáků o jeho vydání a obsahu informováni.
2)
Vlastnosti vnitřního řádu
Vnitřní řád školní jídelny má vykazovat vlastnosti, které zajistí, že bude jasně a logicky předávat svým